Příprava růží na zimu: Ochraňte je před mrazem, větrem i sluncem

Růže potřebují víc než jen ochranu před mrazem. Kromě holomrazu a ledového větru je na zdraví a životě ohrožuje i zimní sluníčko. Připravte si netkanou textilii, kompost a hlídejte předpověď počasí.

Nejprve je třeba si říci, co vlastně růžím (a obecně všem rostlinám) v zimě nejvíce škodí: Je to mrazivý vítr bez sněhové přikrývky, holomráz. Velmi nebezpečný je v předjaří noční mráz spojený se slunečním svitem a teplem přes den. Ochrana se tedy bude zaměřovat nejen na izolaci rostliny od mrazu, ale paradoxně hlavně od slunce, které může v předjaří napáchat velké škody (to jsou ty hnědé skvrny na listech rododendronů…)

Klasická ochrana záhonových růží: Navršení substrátu a navrch položené chvojíKlasická ochrana záhonových růží: Navršení substrátu a navrch položené chvojíAutor: Archiv ireceptar.cz

Proč růže na podzim nestříhat?

Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe. Ránou po střihu navíc může do rostliny vnikat infekce.

Větší a vzrůstnější růže chráníme podobně jako záhonové, ale snažíme se zakrýt rostlinu do větší výškyVětší a vzrůstnější růže chráníme podobně jako záhonové, ale snažíme se zakrýt rostlinu do větší výškyAutor: Archiv ireceptar.cz

Kdy a jak růže nejlépe chránit?

Růže zakrýváme co nejpozději – až když očekáváme první mrazíky, tedy v průběhu listopadu nebo prosince. Na jaře počkáme až na příznivější počasí bez silných mrazů.

  • Tradiční nakopčení půdou kolem rostliny je práce nepříjemná, mnohem lepší je na střed rostliny nasypat do výše 20 cm několik lopat lehčího substrátu, dobře rozloženého kompostu nebo i jemného mulče. Ten pak na jaře jen lehce rozhrábneme. To platí pro klasické růže záhonové a jim podobné. Nadzemí část rostliny můžeme navíc  chránit lehkým chvojím. 

Ochrana korunky stromkových růžíOchrana korunky stromkových růžíAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Jinak postupujeme u růží popínavých a stromkových, kde chceme chránit i nadzemní části. Nejlepší je použít bílou netkanou textilii, jíž omotáme tu část růže, kterou chceme chránit. Bílá barva odráží slunce, ale propouští část světla i na rostlinu. Zároveň takový obal „dýchá“ a tím brání tvorbě plísní a jiných chorob na rostlině pod obalem. 

 

Chránit popínavé růže před mrazivým větrem a jarním sluncem je možné například i rákosovou rohožíChránit popínavé růže před mrazivým větrem a jarním sluncem je možné například i rákosovou rohožíAutor: Archiv ireceptar.cz

Zimní zálivka

Při holomrazech rostliny nejen namrzají, ale také vysychají. Především u růží v nádobách tedy kontrolujeme, zda je půda kolem kořenů alespoň mírně vlhká. Pokud ne, zavčas je zalijeme – nejlépe za bezmrazého počasí a studenou vodou.

Foto: Jiří Prouza, kresby: KORDES

Laisser un commentaire