Provoňte si trávník i byt mateřídouškou

Nádherné fialové kvítky, a především opojná vůně, to je mateřídouška. Nenáročná rostlinka, která dokáže zkrášlit naši zahradu, ale i zajistit klidný spánek.

Latinský název mateřídoušky je Thymus. To nám prozrazuje, že jde o blízkou příbuznou tymiánu. Tento její příbuzný pochází ze Středomoří, ale mateřídouška roste zcela běžně i u nás. Podobně jako její příbuzný, i ona dává přednost spíše suchým, slunečným místům, a klidně roste i mezi kamením. „Mateřídouška a tymián se dají skvěle pěstovat společně,“ říká spolupracovník časopisu Receptář Vlastimil Šindelář a pokračuje: „Obě rostliny obvykle bez problémů přečkají českou zimu, takže je můžeme pěstovat nejen v truhlíku za oknem, ale klidně i na zahrádkách.“

Nezašlapete ji, ale rozvoníte

I zde je ideální volit spíše sušší, slunná stanoviště. Velmi dobře se mateřídouška hodí jako obruba různých cestiček a chodníčků. „Tato plazivá rostlinka je velice odolná, takže jí vůbec nevadí, když po ní budete šlapat. Ba naopak, jen tím uvolníte vonné silice, které jsou v jejích listech a květech ukryté. Díky tomu bude zahrada nádherně vonět,“ vysvětluje Vlastimil Šindelář a radí, že se vůbec nemusíme bát mateřídoušku posekat spolu s trávníkem. Ba naopak, sucho zvládne mnohem lépe než tráva, takže i v horkých letních dnech, kdy trávník zežloutne, bude porost mateřídoušky hustý a zelený.

iReceptářTV: Provoňte si trávník i byt mateřídouškou


Rozhodně se ale vyplatí aspoň nechat ji dorůst. Z květů totiž vytvoří semena, a díky nim se může váš voňavý koberec po zahradě rozšiřovat dále a dále. „V některých částech zahrady klidně nahradí i trávník,“ podotýká Vlastimil Šindelář.

Uklidňující elixír

Mateřídoušku, stejně jako tymián, můžeme usušit, vydrží nám tak celou zimu. Ale dokonce i z čerstvé si můžeme udělat lahodný uklidňující čaj. Stačí hrst mateřídoušky zalít horkou vodou a nechat chvíli vylouhovat. Jak český název prozrazuje, tento čaj byl původně určený dětem (mateří douška), ovšem ke klidnému spánku dopomůže i dospělým. „Podle starých pověr dokázal čaj z mateřídoušky přinést dětem hezké sny a ochránit je před návštěvou zlých vil, které nosí noční můry,“ doplňuje s úsměvem Vlastimil Šindelář.

Mateřídouškový sirup

Vyrobit si můžete také lahodný sirup, ten pomůže nejen k lepším snům, ale působí také proti kašli, při nachlazení, a také na zklidnění nervů.

obrázek z archivu ireceptar.cziReceptářTV: Provoňte si trávník i byt mateřídouškouAutor: Archiv ireceptar.cz

Budete potřebovat:

  • 300 ml vody
  • 200 g cukru
  • 2 hrsti mateřídouškových listů
  • Šťávu z půlky citrónu

Příprava je poměrně jednoduchá, přiveďte vodu k varu a svařte ji s cukrem. Když začne směs trochu houstnout, přidejte mateřídoušku. Hned na to odstavte hrnec z tepla. Nechte pomalu vychladnout a louhovat přibližně 12 hodin nebo alespoň přes noc. Přidejte citronovou šťávu, promíchejte, a nakonec přes jemné sítko nebo lépe plátýnko přeceďte do sklenic vyvařených v horké vodě. Pak budete mít zásobu na celou zimu.

Laisser un commentaire