Teplé počasí bylinkám svědčí a bujně rostou. Aby pěkně košatěly, je třeba je zastřihovat, díky čemuž možná máte více čerstvých výhonků, nežli můžete spotřebovat v kuchyni. Do octa s nimi!
Bylinkový olej lze ho připravit z bazalky, rozmarýny, majoránky, tymiánu, saturejky, kopru, koriandru, fenyklu…zkrátka z jakékoli aromatické rostliny, kterou máte po ruce. Je to skvělý způsob, jak uchovat chuť i prospěšné látky bylinek. Olej je skvělé dochucovadlo salátů, marinád či omáček i originální dárek
Bylinky naložené do olivového olejeAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
Bylinkový olej
- Na půl litru za studena lisovaného olivového oleje použijte přibližně čtyři lžíce bylinky.
- Roztlučte ji v hmoždíři, přidejte trošku oleje a znovu utřete. Spolu se zbylým olejem vlijte do láhve, dobře uzavřete a nechte stát dva týdny na slunném místě.
- Každý den směs protřepte a nakonec přeceďte.Pokud do hotového oleje vložíte snítku příslušné bylinky, bude nejen pěkně vypadat, ale poslouží i coby etiketa.
Příprava bylinkového octaAutor: Shutterstock.com / Chamille White
Bylinkový ocet
Stejným postupem připravíte i bylinkový ocet – vhodným základem je ocet vinný či jablečný. Před smísením s bylinkami jej mírně zahřejte (ale nevařte), látky z bylinek se pak do něj snáze uvolní.