Recept na voňavý pampeliškový med

Louky září zlatem pampelišek. Včely sbírají sladký nektar a v plástvích z něj tvoří med. Vyzkoušejte to také! Místo nektaru sesbírejte celé květy a uvařte si z nich výtečný pampeliškový med plný slunce.

Pampeliškové pole.Pampeliškové pole.Autor: Alexander Chaikin / Shutterstock.com

Milovníci dokonalých trávníků nemají pampelišky v lásce, ty ale naštěstí mezi ohrožené druhy rostlin zatím rozhodně nepatří. Jsou to květiny pohledné i užitečné. Hořký kořen je osvědčeným rostlinným lékem pro játra, žlučník a dobré trávení. Mladé listy se hodí do pročišťujících jarních salátů. A z květů si můžete nejen uvít zlatý věneček, ale také uvařit zlatavý sirup.

Sesbírej sto květů pampelišek…

"Obyčejná" pampeliška je léčivá zásobárna nektaru« Obyčejná » pampeliška je léčivá zásobárna nektaruAutor: Archiv ireceptar.cz

Pampeliškový med měli rádi již naše babičky a dědové, a recepty se předávají dále, protože obliba tohoto sladkého sirupu s vůní letní louky stále trvá. Základ má pampeliškových květech, cukru, vodě a velmi vhodné je přidat i citrón.

Je pravda, že po dlouhém varu v sirupu moc prospěšných látek z pampelišek nezbude, ale jeho chuť i vůně láká k nejrůznějšímu použití místo jiných sladidel. Použít navíc můžete i zdravější, nerafinovaný cukr, ať již řepný, nebo třtinový. Pampeliškový med tak sice bude dražší, ale obohacený o mnoho minerálů a dalších prospěšných látek, jež se v nerafinovaném cukru nacházejí, a také bude ještě chutnější.  

Jak uvařit med z pampeliškových květů?

  • 300 velkých, plně rozvinutých květů pampelišky
  • 1 kg cukru
  • 2 citróny

Květy pampelišek nasypeme do hrnce a zalijeme litrem vody.

Přivedeme k varu a povaříme 10 minut.

Přidáme na kousky, i s kůrou nakrájené citróny a odvar necháme 24 hodin luhovat.

Druhý den odvar přecedíme přes plátno, z květů i citrónů vymačkáme co nejvíce tekutiny a do přecezeného odvaru přidáme cukr.

Roztok znovu vaříme, a to půl až tři hodiny, podle toho, jak hustý a zkaramelizovaný sirup si přejeme získat. Občas jej promícháme vařečkou a hustotu zkoušíme na malém, vychladlém vzorku.

Horký pampeliškový med nalijeme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme stejně, jako džem, aby se víčka dobře chytla.

pampeliškový medpampeliškový medAutor: Archiv ireceptar.cz 

Med z kvítí a bylinek vařený s fantazií

K pampeliškám můžete přidat i další kvítí, například sedmikrásky, nebo listy aromatických bylinek, jako je meduňka či máta či dokonce trochu strouhaného zázvoru pro větší říz. Sirup tak získá další zajímavé odstíny chutí. Zrovna tak k citrónům je možné připrat ještě pomeranče… zkrátka domácí pampeliškový med můžete vařit podle chuti a fantazie, a každý rok vyzkoušet o trochu jiný.

Laisser un commentaire