Nejspíš v každé domácnosti se najde šuplík či krabice s trochou nářadí, do níž se občas vejde i malá pilka a pilník. V domě či na chatě máme místa víc, a tak si můžeme pořizovat řezací a brousicí nástroje podle účelu.
Řežeme ručními pilami
Pro řezání prken po délce je vhodná rámová pila se zuby vysokými 3 mm a více; pro řezání ohoblovaných prken ale raději použijeme tzv. osazovačku se zuby vysokými 2 mm, aby se dřevo netřepilo.
Hobru, umakart a překližku řežeme ocaskou s roztečí zubů 3–8 mm, nebo někdy i čepovkou s jemnými zuby o rozteči 1,5–3 mm a pilovým listem silným 0,7 mm. Čepovka umožňuje velmi jemný řez, proto je ideální pro vyřezávání čepů a řezání lišt zejména v pokosnici.
K vyřezávání otvorů a řezání složitějších tvarů používáme tzv. zlodějku neboli děrovku nebo vykružovačku s listem širokým 6–10 mm: vyvrtáme otvor, protáhneme list, vypneme jej v rámu a po vyříznutí tvaru list opět uvolníme a vytáhneme.
- Truhlářskou rámovou pilu před řezáním seřídíme – list musí být od roviny rámu otočený asi o 25°, vypnutý a nesmí se kroutit, jinak se nám nepodaří řezat rovně. Při řezání držíme pilu zuby od sebe.
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Řez si předem vyznačíme tužkou, a to tak, abychom řezali těsně vedle čáry na zpracovávané části. Povedeme-li řez po čáře, ztratíme ji.
Jistější pro výsledek bývá milimetr přidat a pak ho ubrousit, než řezat s rizikem, že může chybět.Pilu s velkými zuby použijeme pro řezání dřeva ve směru vláken, pilu s malými zuby při řezání napříč vláken.
- Pro řezání suchého a tvrdého dřeva zvolíme pilový list s malým rozvodem zubů (šraňkem), pro měkké a vlhké dřevo list s rozvodem větším.
- Dřevo a silnější prkna se nám budou řezat lépe, když použijeme pilový list kalený pod vysokou frekvencí, který má vždy mezi dvěma dvojicemi vychýlených zubů vložen rovný zub sloužící k odhrnování pilin.
čepovka, děrovka, ocaskaAutor: Archiv ireceptar.cz
- Čepovka je vhodná pro řezání v pokosnici a řezání napříč vlákny; jemné nekalené zuby dělají hladký a přímý řez
- Děrovka je pila pro řezání rovných i zakřivených profilů, a to ve dřevu nebo v plastech; má kalené zuby se třemi řeznými hranami
- Ocasky mají kalené zuby se dvěma nebo třemi řeznými hranami a vedle dřeva s nimi lze řezat i plasty; na rukojeti jsou vyznačené úhly 45° a 90°
Brousíme
Skelný papír je vhodný na dřevo, které má být zcela hladké, například před nátěrem barvou; je to nejlacinější brusný materiál.
Papír s granátovou drtí má tvrdší brusnou vrstvu než skelný papír a používáme jej za sucha ke konečným úpravám dřeva zejména před nátěry bezbarvým lakem nebo leštěnou politurou.
Smirkové plátno používáme při zabrušování kovů, a to za sucha i za mokra; vhodné je zejména pro zakřivené povrchy. Smirková vrstva je tvrdá, ale snadno se zahltí obroušeným materiálem.
Papír s vrstvou karbidu křemíku je vhodný k vyrovnávání jednotlivých vrstev nátěrů před nanesením dalšího nátěru. Povrch zpravidla vlhčíme, protože voda působí jako mazivo a zároveň váže prach, který někdy obsahuje olovo, jež se dříve používalo jako přísada některých barev.
brusný papírAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Brusné papíry se nehodí k odstraňování barev. Třením totiž vzniká teplo, které nátěr taví a barva brusný papír zanáší.
U tzv. brusných hranolků je brusný materiál nanesen na stěnách pěnové hmoty, takže je například využíváme k vyrovnávání dvou nátěrů, nebo k broušení zakřivených profilů.
Podobné je to s ocelovou drátkovou vlnou, kterou při práci zvlhčujeme benzinem. Jemnost se udává řadou nul: čím více nul, tím je vlna jemnější.
Obrušujeme také bruskami, pilníky a rašplemi.
Řežeme motorovými a elektrickými řetězovými pilami
I když se nám pojmenování může zdát zavádějící, platí, že ruční elektrické řetězové pily pohání elektromotor a ruční motorové pily pohání spalovací motor; funkce řezání je u obou typů pil stejná. Ruční pily jsou v porovnání s motorovými tišší, jednodušeji se obsluhují a snadněji se přenášejí, potřebují však elektrický proud. S motorovou ruční pilou můžeme kamkoliv, je však hlučnější a složitější na údržbu.
Také spotřeba stále dražšího benzínu není zanedbatelná. Vyplatí se mít motor profesionálně seřízený (zejména po dvacetihodinovém záběhu to bývá potřeba) a řezat ostrým, řádně mazaným řetězem.
Dále bychom měli vědět, že si prodejci tyto pily rozdělili do několika kategorií podle způsobu používání.
motorová pilaAutor: Archiv ireceptar.cz
- V kategorii hobby jsou malé pily s nižším výkonem, konstrukčně a materiálově přizpůsobené občasnému používání a řezání malých objemů dřeva.
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Vyšší cena znamená vyšší výkon, ale také delší životnost. Například hobby pily mívají plastové převody, kdežto farmářské pily převody kovové.
Pro zpracování větších objemů, konstrukčně složitější a výkonnější jsou pily řazené do kategorie farmářské (někdy se užívá výraz poloprofesionální). Pily jsou vhodné především pro ty, kteří například pravidelně řežou polena na topení, nebo čas od času kvůli topení zpracovávají dřevo v lese.
- Nejvýše stojí kategorie profesionální, kam jsou řazeny takové pily, které mají robustní konstrukci, velký výkon a kvalitu provedení umožňující denně pracovat nepřetržitě v několikahodinových směnách.
Nevíme, jakou pilu si máme koupit? Každá zkušenost je nepřenosná, proto vyhledáme nejbližší půjčovnu nářadí a tu či onu pilu si vyzkoušíme Jsou to sice peníze navíc, ale pořád lepší než hobby pilu prodávat v bazaru, protože s ní nelze řezat to, co potřebujeme, anebo kupovat drahou pilu, se kterou nezvládneme jemnější práce.
aku motorová pila BoschAutor: Archiv ireceptar.cz
Kolik stojí řetězové pily
Například Bosch AKE 35-19S je lehká hobby pila (4,3 kg) poháněná elektromotorem o příkonu 1900 W, vhodná pro běžné i větší porce řezání. Zvládnout by měla i tvrdé dřevo. Pila má lištu dlouhou 350 mm a třikrát pochromovaný řetěz se pohybuje rychlostí 13 m/s. Pokud potřebujeme řetěz napnout nebo vyměnit, nemusíme k tomu používat nástroje. Standardem je rychle reagující bezpečnostní brzda. Cena se pohybuje kolem šesti tisíc korun.
Do kategorie hobby patří rovněž pila Jonsered CS 2138 se spalovacím motorem o objemu válce 42 cm3 a výkonem 1,7 kW. Krátkodobě si poradí i s tvrdým dřevem a většími průměry kmenů, takže s ní můžeme kácet i menší stromy. Váží 4,7 kg, má lištu dlouhou 38 cm, rychlost řetězu 18m/s, odstřeďující filtr, který čistí motorem nasávaný vzduch, a antivibrační systém. Pořídíme ji za šest až sedm tisíc korun.
Jonsered CS 2150 je farmářská motorová pila, kterou mimo jiné zvládneme i lehčí práce v lese. Má objem válce 49,4 m3, výkon 2,3 kW, lištu dlouhou 33–45 cm a stojí kolem 12000 Kč. Měla by bez zjevných potíží zvládat zpracování víc než 50 m3 dřeva ročně.
Foto archiv