Rostliny touží po světle. Jak ho v zimě pokojovkám dopřát více?

Celoroční teplo v bytě tropickým rostlinám svědčí. V zimě však mnohé z nich trpí nedostatkem světla. Žloutnou a opadávají jim listy, vytáhlé, světle zelené výhonky marně hledají slunce.

Mnohé tropické rostliny, které pěstujeme jako běžné pokojovky, naštěstí přímé slunce nevyžadují. V přírodě rostou pod pralesními stromy a spokojí se s trochou rozptýleného světla. V létě by jim slunce přes okenní tabulku dokonce popálilo listy a je vhodné je umístit dále od okna, zvláště od jižně orientovaného. Ovšem krátké zimní dny jsou i na ně příliš tmavé, v zimě je proto přisuňte k oknu blíže. S každým metrem vzdálenosti od okna klesá osvětlení o celou polovinu.   

Květiny ocení čistá okna

Rostliny, kterým je v létě dobře dále od okna, můžeme v zimě přestěhovat blíže k oknu, nejlépe jižně, východně nebo alespoň západně orientovanému. S každým metrem od okna klesá osvětlení o celou polovinu. Důležitá jsou rovněž čistá skla bez záclon. Pokud je pod okenním parapetem radiátor nebo pokud od okna táhne, izolujeme rostliny polystyrenovou deskou, kterou můžeme opatřit vzhlednější svrchní vrstvou. Význam má i světlo odražené, tedy zrcadla a bílé stěny.

Čím blíže oknu pokojovky v zimě umístíte, tím lépeČím blíže oknu pokojovky v zimě umístíte, tím lépeAutor: Shutterstock.com / imnoom

Umělé přisvěcování

Rostlinám můžeme také přisvítit zářivkami s denním spektrem – díky němu budou vitální a bujné a můžeme je přihnojovat i v zimě. Umělé osvětlení se v předjaří hodí také pro předpěstování sazeniček, a během pošmourných zimních dní může prospět i nám. Nedostatek denního světla totiž bývá příčinou únavy, skleslosti až sezonních depresí

Laisser un commentaire