V horkém létě se salátům nedaří – špatně klíčí, vybíhají do květu. Pokud však zvolíte vhodné odrůdy a postupy, můžete křehké listy sklízet i v létě. A také další listová zelenina stojí za zkoušku.
Na pěknou hlávku salátu si od výsevu počkáte i tři měsíce. Salát však lze sklízet i dříve, nežli hlávky vytvoří – jeho semena patří mezi nejlevnější a nevadí, pokud z každého nevyroste obří jedinec. Ideální jsou pro časnou sklizeň druhy a odrůdy přímo určené k řezu listů, například salát dubáček.
Saláty můžete pěstovat od jara do podzimuAutor: Shutterstock.com / NAR studio
Vhodné jsou také odrůdy, jež nevytvářejí pevné hlávky, ale spíše husté růžice listů, často zkadeřené či červeně zabarvené a tedy velmi ozdobné. Pokud si přejete hlávky, zvolte letní odrůdy odolné vůči vybíhání do květu. Zatímco na jaře potřebují saláty co nejvíce slunce, v létě jejich chuti prospěje polostín. A i v něm je hojně zalévejte, jinak křehké a šťavnaté nebudou.
Salát ke sběru mladých listů sejte hustěAutor: Shutetrstock.com / Sashk
Křehké lístky do salátu
Pro sklizeň jednotlivých mladých listů (oblíbených „baby leaves“) se salát vysévá poměrně hustě do řádků vzdálených od sebe 5-8 cm. Když rostliny povyrostou, můžete podle hustoty buď postupně otrhávat vnější listy (nové budou postupně dorůstat), nebo seříznout celou rostlinu tak, že srdéčko zůstane neporušené. Za příznivých podmínek znovu obroste. Při tomto způsobu pěstování nehrozí dokonce ani u jarních odrůd vybíhání do květu a při postupném dosévání každé dva týdny budete mít k dispozici stále dostatek čerstvých, křehkých listů na saláty. (Odrůdy letní či určené pro rychlírny v teple ochotněji klíčí. Semena jarních otužilých odrůd se v horku snadno neprobouzejí, ale lze je dát navlhčená na mokré utěrce nebo ubrousku na půl dne do chladu či do ledničky.)
Listové saláty a hořčice, roketa a špenát – dohromady vytvoří skvělý salátAutor: Shutterstock.com / Nataliya Arzamasova
Listová hořčice
Stejným způsobem lze pěstovat i asijskou listovou zeleninu, jejíž semena jsou dnes běžně k dostání. Zelené, ozdobně vykrajované listy mizuny jsou jemné chuti, velké zelené listy komatsuny mají hořčičnou příchuť, ještě pikantnější je čínská hořčice Red Giant s červeně žilkovanými listy. Pikantní odrůdy lze zamlada užívat do salátů nebo jako obloha grilovaných dobrot, starší jsou dobré podušené jako špenát. Rovněž pravý špenát lze pěstovat pro sklizeň mladých listů, které pak stačí jen krátce podusit, nebo je lze využít i syrové.
Mizuna dobře chutná a pěkně vypadáAutor: Shutterstock.com / Quality Stock Art
Pikantní roketa
Dalším adeptem na celoletní sklizeň listů je chutná a nenáročná roketa setá. Listy s typickou pikantní chutí a vůní jsou výborné do salátů i těstovin, na obložené chleby, lze z nich podobně jako z bazalky vyrobit pesto. Mladé listy jsou lahodnější, když rostlina vykvétá, je jejich chuť již velmi ostrá. Postupným výsevem si stejně jako u salátu a asijské listové zeleniny zajistíme průběžnou sklizeň mladých lístků.