Šalvěj jako okrasná bylinka, lék i koření

Hořká chuť a intenzivní vůně šalvěje hřeje a léčí. Lístky se hodí pro přípravu čaje, ale také jako zajímavé koření. Tato trvalka se snadno se pěstuje a na zahrádce i v květináči krásně vypadá. Můžete si vybrat z mnoha druhů a variet.

Šalvěj lékařská je velmi pohledná, dřevnatějící bylina s oválnými listy se stříbrošedým nádechem a výrazným modrým květenstvím, dorůstající až metrové výšky. Byly dokonce vyšlechtěny ještě okrasnější variety, například Icterina se žlutě žíhanými listy, Tricolor s listy růžově a bíle skvrnitými, či Purpurea s listy fialovými. Lze je k léčení i v kuchyni používat úplně stejně, jako původní druh.

Pěstovat však můžeme ještě řadu dalších druhů šalvěje. Velmi dekorativní je šalvěj muškátová (Salvia sclarea) s širokými listy a růžovými květy, jejíž vůně má nádech vonné pelargónie a vína. Šalvěj levandulolistá (S. lavandulifolia) v sobě snoubí vůni šalvěje a levandule. Šalvěj sličná (S. elegans), s výraznými červenými květy, má vůni s nádechem ananasu. Hodí se proto i do ovocných salátů a nápojů, k dezertům. Velmi dekorativní je šalvěj zahradní (Salvia hormium, syn. viridis) se zářivě barevnými listeny, kterou však lze pěstovat pouze jako jednoletku či dvouletku.

šalvějšalvěj lekařskáAutor: Archiv ireceptar.cz

Šalvěj jako přírodní lék

Především jako léčivá rostlina je používána šalvěj lékařská (Salvia officinalis), která patří mezi nejúčinnější přírodní antiseptika. Je spolehlivou pomocí při zánětech dýchacích cest, dezinfikuje sliznice a hojí bolesti v krku, pomáhá při angíně i zánětech ústní dutiny.

  • Silnější nálev z čerstvých či sušených listů se užívá jako kloktadlo.
  • Okamžitou úlevu přináší i rozžvýkání čerstvého listu.

Nálev také mírní nadměrné pocení a patrně i posiluje paměť.

Šalvěj v kuchyni

Šalvěj však lze využít i jako koření. Její výrazná, hořká vůně s nádechem kafru se velmi hodí k tučným rybám a jakémukoli tučnějšímu masu. Podporuje trávení i vylučování žluči, což je právě u těžších pokrmů velmi prospěšné. Lze ji přidat i do dušené zeleniny s rajčaty, fazolové polévky či paštik, čerstvá je výborná i v bylinkovém másle. 

šalvěl lekařskášalvěj lekařskáAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

  • Šalvěji se daří na plném slunci.
  • Nejlépe poroste v propustné, neutrální nebo mírně zásadité půdě, která nemusí být příliš výživná.
  • Až na dvouletou šalvěj muškátovou jsou všechny druhy vytrvalé a mrazuvzdorné (při holomrazech je však raději přikryjeme).

Dobře de množí semeny i vrcholovými řízky, kterými lze rozmnožovat i šlechtěné kultivary.

Laisser un commentaire