Sedmero léčivých plevelů na salát, do smoothie i polévky

Zelenají se na loukách a zahradách. Jsou jedlé, zdravé a nabité silou jara. A dokud jsou jejich výhony a listy mladé, křehké a šťavnaté, překvapí vás, jak chutné mohou být.

Většina planých rostlin obsahuje mimo jiné hořčiny, které prospívají trávení a regenerují játra, ústřední detoxikační orgán těla. Hořké rostliny jich obsahují více, a pokud vám chutnají, zřejmě je potřebujete.  Není však třeba sníst plnou mísu planých rostlin, stačí každý den troška.  U rostlin s výraznou chutí (například mladé listy řebříčku a šťovíku) ani není vhodné konzumovat ve velkých dávkách. Omezovat se naopak nemusíte u oblíbeného kopřivového špenátu, ptačince žabince, sedmikrásky ani pampelišky, byť je hořká.

Listy pampelišky vás pročistíListy pampelišky vás pročistíAutor: Shutterstock.com / sonsam

Smetanka lékařská

Také pampeliška je v trávnících často považovaná za plevel, ačkoli krásně kvete, sytí včely i čmeláky a všechny její části můžeme využít ku vlastnímu prospěchu. Kořen díky obsahu inulinu prospívá diabetikůma a je elixírem pro játra. Náš ústřední detoxikační orgán ozdravují i hořké listy a stonky. Hojí také žaludeční sliznici, dezinfikují močové cesty, prospívají při žloutence. Jedlé jsou i květy, kterými můžeme ozdobit saláty a chlebíčky. Mladé nahořklé listy jsou ideální do salátů a smoothies.

bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)Autor: Shutterstock.com / Andris Tkacenko

Bršlice kozí noha

Na záhonech její odolné oddenky nevidíme rádi, ale v louce pod stromy může být celkem pohledná i velmi užitečná. Mladé listy bršlice mají jemnou chuť, poslouží i jako základ salátu. Právě se rozvíjející, jasně zelené a křehké lístky jsou skutečnou pochoutkou. Zároveň jsou stejně jako ostatní plané bylinky zdrojem vitamínů, minerálů, stopových prvků, chlorofylu a dalších prospěšných látek. Bršlice pročišťuje organismus, díky salátu ze zelené kozí nohy nás jarní únava z nedostatku vitamínu nepostihne.

Jetel luční

 Nejen květy jetele, ale i listy mají příjemně nasládlou chuť a prospívají zdraví. Jetel má pročišťující účinky, prospívá při nachlazení a díky obsahu fytoestrogenů pomáhá i při klimakterických potížích. Trošku mladých listů můžeme přihodit do salátu, smoothies, špenátu. Sladké květy ozdobí i ochutí ovocné saláty a další pokrmy.

rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta)rdesno hadí kořen (Polygonum bistorta)Autor: Shutterstock.com / Josef Stemeseder

Rdesno hadí kořen

Na vlhčích místech najdeme mírně nahořklé listy rostlin, které později vykvetou v růžové „kartáčky“. Mladé listy jsou chutné v salátech i jako dušená zeleninová příloha. Díky vysokému obsahu kyseliny křemičité prospívají mimo jiné pleti a vlasům. Oddenek, sbíraný na podzim, se zase osvědčil při průjmech, hojí sliznice a jako kloktadlo dezinfikuje ústní dutinu.

Kontryhel obecný

Mladé listy kontryhelu mají jemnou chuť, hodí se do salátů, omáček i pomazánek. Kontryhel je léčivkou s jemnou, ale přesto účinnou silou. Nálev z listů tiší trávicí problémy, povzbuzuje metabolismus, prospívá močovým cestám. Pomáhá také při silné menstruaci, klimakteriu a dalších ženských problémech. Čerstvé listy navíc tělo zásobují množstvím antioxidantů.

pelyňek černobýl (Artemisia vulgaris)pelyňek černobýl (Artemisia vulgaris)Autor: Shutterstock.com / Zanna Holstova

Pelyněk černobýl

Má hořkou, kořenitou chuť. Salát či špenát z něj připravený by ocenili jen milovníci hořkých pokrmů. Je to rostlina léčivá, které stačí opravdu jen troška. Ale právě díky obsahu hořčin vylaďuje trávení a je ideálním kořením k tučnějším pokrmům. Prospívá také játrům, jako všechny hořčiny obsahující byliny. Pyly pelyňku poměrně často vyvolávají alergie u osob, trpících sennou rýmou – v takovém případě je třeba natě posíci před rozkvětem.

pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)Autor: Shutterstock.com / mimohe

Pěťour maloúborný

I listy pěťouru jsou jedlé, nabité vitamíny, minerálními látkami, pročišťujícím chlorofylem. Trošku mladých listů můžeme vyzkoušet jako přísadu do salátů, smoothies, dušené.  Nálev z natí se v lidovém léčitelství používal proti horečce i ekzémům. Žvýkání listů dezinfikuje ústní dutinu a pomáhá při paradentóze.

Laisser un commentaire