Fíky jsou výtečnou zdravou pochoutkou v sušeném, ale i čerstvém stavu. Zásobte se před Vánoci medově sladkými, sušenými plody! Nabízíme recept na výborný „fíkový salám“. A také návod, jak si v příštích letech vypěstovat fíky vlastní.
Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je rychle rostoucí keř až strom, patřící do čeledi morušníkovitých. Pochází pravděpodobně z Přední Asie, ale dnes se pěstuje od západního Středozemí až po severovýchodní Indii a Čínu a také v Austrálii. Patří k nejstarším kulturním rostlinám. Lidé odedávna rádi mlsali jeho medově sladké plody. Zprávy o jeho pěstování pocházejí z doby před 5000, podle nejnovějších výzkumů se našly pecičky pěstovaných fíků staré dokonce 11 000 let. Měkké a velmi trvanlivé dřevo smokvoní se navíc využívá v truhlářství.
Mezi největší současné producenty fíků patří Španělsko, Portugalsko, Itálie, Řecko, Turecko, Alžírsko a Kalifornie. Ale i v Čechách se smokvoň pěstuje na chráněných stanovištích již od dob Karla IV.
sušené fíkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Čerstvé fíky na terase
Smokvoně původně k opylování potřebovaly symbiotické vosičky fíkovnice. Ale vyšlechtěny jsou i odrůdy partenokarpické, které opylení nepotřebují. Pro domácí pěstování jsou samozřejmě výhodnější.
Pěstovat smokvoně v nádobách je překvapivě snadné:
-
Rostlina pěstovaná v nádobě samozřejmě přihnojování potřebuje. Ale přeženeme-li hnojení, porostou hlavně listy.
Od jara do podzimu je umístíme venku na teplém slunném místě, nejlépe u jižní stěny domu nebo na balkoně obráceném na jih.
- V zimě jim vyhovují teploty lehce nad bodem mrazu umístíme je ve skleníku, v zimní zahradě nebo v bytě.
- Na jaře rostlinu postupně zvykáme na venkovní prostředí.
- V nejteplejších vinařských oblastech lze zkusit pěstovat zvlášť odolné odrůdy venku celoročně, ale je nutné je ochránit proti mrazům pod – 5 °C.
- V době růstu a nasazování plodů má být zálivka bohatá, v době dozrávání plodů množství vody poněkud omezíme, aby plody nepraskaly.
- V zimě, kdy rostlina shodí listy, je nutno přísun vody omezit na minimum.
- Když období klidu skončí, zálivku i výživu zvýšíme.
- Smokvoně pěstované v nádobách každým rokem na podzim přesazujeme. Substrát nemá obsahovat vysoké dávky dusíku, má být snadno propustný, výživný a obsahovat větší množství jílu.
fíky se sýrem jsou výtečnou kombinacíAutor: Archiv ireceptar.cz
Namnožte si smokvoně
Množení fíkovníků nečiní potíže ani začátečníkům. Mladé rostliny je běžně možné koupit ve specializovaných zahradnictvích. Fíkovník množíme výhradně vegetativně, dvacet až třicet centimetrů dlouhými řízky z jednoletého dřeva. K zakořenění použijeme rostlinné stimulátory.
Rostliny můžeme množit také hřížením, tj. zahrnutím vodorovně ohnutého výhonu zeminou, který pak zakoření. Hřížení má tu výhodu, že rostlina plodí již příští rok.
Nejsladší plody
Fíky určené k sušení se nechávají na stromě přezrát, trhají se, až když stopky vadnou.
Kulovité či hruškovité plody dozrávají i dvakrát do roka po jednom nebo i více v paždí listů. Někdy vyrůstají z pupenů přímo na kmeni. Dužnina fíků může být bílá, fialová, černá nebo červená; průměr plodů se dle odrůdy pohybuje mezi 5 až 9 cm.
Plody ranných odrůd dozrávají za 80 až 100 dní, pozdní odrůdy asi za 125 dní.
Někdy má rostlina dva druhy plodů: Vedle těch z běžného roku, které dozrávají na podzim, jsou to zralé plůdky, které na rostlině přezimovaly. Jejich existence souvisí se zajímavým opylováním fíku a mohou se tvořit i u odrůd, které již opylení ani nepotřebují. Plody z běžného roku jsou bohatší, ale méně šťavnaté.
Výtečné jsou čerstvé i sušené
čerstvé fíkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Čerstvé fíky obsahují asi 80 % vody, provitamin A, až 26 % sacharidů. Připravují se z nich lahodné a sladké džusy, kompoty, saláty, marmelády, vína i likéry. Oblíbené jsou také plněné sýrem či šunkou.
Sušené fíky obsahují až 75 % sacharidů, 6 % bílkovin, asi 1 % tuků a jsou téměř bez vitamínu C. Jsou výtečné plněné ořechy, kandované, i samotné.
Sladký Fíkový salám
Potřebujeme
- 300 g sušených fíků
- 2 lžíce rumu
- 50 g ořechů
- piškoty
- strouhaný kokos
Jak na to
- Sušené fíky přes noc namočíme do vody se dvěma lžícemi rumu.
- Nazítří je necháme na sítku okapat, a pak je umeleme na masovém strojku. Do hmoty přidáme sekaná jádra ořechů a drcené piškoty. Vypracujeme tužší těsto. Pokud je třeba, naředíme je trochou rumu.
- Z těsta vytvoříme váleček, obalíme ho v kokosu, zabalíme do potravinové fólie a uložíme do chladničky. Studený fíkový salám krájíme na plátky