Na rostoucí zájem o palivové dříví reaguje trh také nabídkou štípaček dřeva. Fungují na jednoduchém principu, ale nízkou cenou zrovna nevynikají. Nabízíme inspirativní návod, jak si menší štípačku vyrobit svépomocí.
Princip funkce této štípačky spočívá v tom, že do dřeva se zavrtává ocelový kužel a štípe je.
Kužel pracuje podobně jako klasický kovový klín, do dřeva však proniká samočinně bez vynaložení lidské síly.
Štípání bez námahy
Přední a zadní čelo bytelného rámu je svařeno z železných úhlů 45×45 mm. Čela jsou dole vyztužena a vzájemně spojena profily 30×30 mm a nahoře spojena dvěma U profily 40×70 mm. Na zadní části rámu je z 45x45mm úhlů a 40x75mm U profilů je navařena konstrukce s hřídelí pro okružní pilu. Na hřídeli je vzadu upevněna řemenice a vpředu štípací kužel.
Pod konstrukcí nesoucí hřídel jsou navařeny dvojice profilů 30×30 mm – lyžiny, na kterých je přišroubován třífázový elektromotor 380 V o příkonu 0,75 kW a 1400 ot./min. Upevnění elektromotoru na lyžinách je možné plynule měnit a seřizovat tak vypnutí dvojice klínových řemenů velikosti 13 mm.
štípačka dřevaAutor: Archiv ireceptar.cz
Průměry řemenice a kola volíme tak, aby otáčky motoru byly zpřevodovány do pomala v poměru 1:3. Pracovní otáčky štípacího kužele by totiž neměly převýšit hodnotu 500 ot./min. Přenos síly motoru klínovými řemeny je bezpečnější než „tvrdý“ převod řetězem, ozubeným řemenem či převodovými koly.
Štípací kužel má dvě pracovní části: dvouřadý závit (0–45 mm, stoupání 8,5 mm, délka 120 mm) a hladký doštipovací kužel (45–80 mm, výška 45 mm). Materiál a díly štípačky jsem pořídil v obchodě nebo v bazaru (tam jsem zakoupil například elektromotor). Pouze štípací kužel jsem si nechal vysoustružit v zámečnické dílně.
štípačka dřevaAutor: Archiv ireceptar.cz
Kužel je nutné na hřídeli upevnit tak, aby se při práci neutahoval v závitu hřídele a bylo jej možné v případě potřeby snadno uvolnit (závit na hřídeli i dvojitý pracovní závit kužele jsou pravotočivé). Příruba, která na hřídeli původně fixovala kotouč okružní pily, je proto na ose hřídele zajištěna drážkou a perem.
Štípací kužel je našroubován na osu hřídele a spojen s přírubou šroubem s podložkou, která zabraňuje uvolnění šroubu vibracemi.
štípačka dřevaAutor: Archiv ireceptar.cz
Pracovní prostor tvoří na jedné straně otevřená dřevěná „bedna“, která slouží jako základní opora proti protáčení štípaného dřeva. Bedna je připevněna vruty zakotvenými v dřevěných špalících přišroubovaných ke konstrukci štípačky.
Připojením reverzního spínače zajistíme zpětný chod pro případ zaseknutí kužele. Pracujeme se zvýšenou opatrností, používáme silné kožené pracovní rukavice a ochranné brýle. Kužel nikdy nezavrtáváme do suku nebo jeho blízkosti. Štípané dřevo zajistíme proti protočení – například je na pracovní ploše zapřeme o kus prkna.
štípačka dřevaAutor: Archiv ireceptar.cz
Foto Jan Malý