Štípačky dřeva: uleví od námahy

Štípačky dřeva nám velmi pomohou všude, kde topíme dřevem – ať už je to v krbových kamnech doma nebo na chalupě. Při výběru správného typu jde práce od ruky a stroj zvládne rozdělit obrovské množství materiálu za relativně málo času.

Základem každé štípačky dřeva je rám, vyrobený z ocelových profilů. Nedílnou součást představuje pracovní klín, který je poháněn hydraulickým systémem. Ten tvoří čerpadlo oleje se zásobníkem, hydraulickými ventily a pracovním pístem s hadicemi pro rozvod oleje.

Štípačku dřeva ocení hlavně ti, kteří potřebují připravit zásobu na celou zimu.Štípačku dřeva ocení hlavně ti, kteří potřebují připravit zásobu na celou zimu.Autor: Archiv ireceptar.cz

Když máme málo místa

Malé horizontální štípačky se výborně hodí pro zpracování menšího množství dřeva, které je rozděleno na kratší kusy kolem půl metru a do průměru 30 cm. Tyto stroje vyvozují štípací sílu kolem pěti tun, jsou dobře skladné a mají nízkou váhu. Proto s nimi velmi snadno dokáže manipulovat jedna osoba. Pro pohon se využívá jednofázový elektromotor. K většině těchto malých modelů se dodává v příslušenství pracovní stojan, který práci výrazně usnadní – při štípání se nemusíte ohýbat. Horizontální stípačky stojí kolem 6 000 Kč, zhruba další tisícovku stojí pracovní stojan.

Zvládne hodně

Vertikální štípač dřeva.Vertikální štípač dřeva.Autor: Archiv ireceptar.cz

Vertikální štípačka dřeva je určená pro náročnější, častější užívání. Stroj má oproti horizontálnímu provedení podstatně masivnější konstrukci s výkonnějším hydraulickým systémem, který zvládne dělit i silné, sukovité dřevo. Většina vertikálních štípaček má v základní výbavě i křížový klín pro efektivnější práci. Pro přesuny však musíme počítat s nutnou asistencí druhé osoby, neboť už základní verze mohou vážit kolem 150 kg, ty výkonné pak přesahují 200 kg.  Základní modely bývají jednofázové, ale pozor, pokud chceme takový stroj pořídit, nejprve si ověříme, zda-li toto zatížení elektrická soustava našeho domu zvládne. Tyto štípačky disponují příkonem přes 3 kW – takže je nutné mít v elektrické síti jistič, který má proudovou hodnotu vyšší než 16 A. S třífázovými štípačkami, které jsou hnané ,,motorovým proudem“ si nemusíme dělat obavy.

Všechny vertikální štípačky mají doraz, jež brání úplnému vysunutí pístu při zpětném pohybu, což práci zefektivní. Z hlediska bezpečnosti se nemusíme obávat, neboť štípané dřevo přidržují kleštiny, které jsou součástí ovladacích rukojetí. Můžeme také zpracovávat materiál delší než 1 m, pro různé délky ma každý štípač minimálně dvě pracovní desky. Vertikální štípačky naši peněženku ochudí o zhruba 15 000 Kč a více dle provedení.

Příprava dřeva na zimu není snadná.Příprava dřeva na zimu není snadná.Autor: Archiv ireceptar.cz

Problém s přívodem elektřiny?

Štípačka dřeva.Štípačka dřeva.Autor: Archiv ireceptar.cz

I na to výrobci štípaček dřeva mysleli. Existují totiž modely, u kterých nepotřebujeme elektrické napájení. Šikovné modely, vybavené silným benzinovým motorem, tento problém řeší úplně – stačí tak do nádrže motoru nalít benzin, zatáhnout za táhlo startování a začít pracovat. Takovou štípačku použijeme například, pracujeme-li u chalupy na samotě, kde může být problém s přívodem elektrické energie. Samozřejmě, vše má i svoje nevýhody a spalovací motor potřebuje pravidelnou a důslednou péči, aby bezproblémově fungoval.

A pokud vlastníme traktor a požadujeme něco extra, pak můžeme v nabídce nalézt i provedení jak s pohonem na elektřinu, tak s kardanovým připojením na výstupní hřídel traktoru.

Laisser un commentaire