Nevadí, že zahradu pokryl sníh. Čerstvou zeleninu můžete sklízet i v zimě, na záhonech i za oknem. Dále si můžete připravit nářadí na jaro, chránit pupeny keřů, krmit ptáčky…
Otužilé zelenině, jako je kadeřávek, růžičková kapusta a pór, nevadí zima, ale nesvědčí jí prudké změny teplot. Proto ji chraňte nejen proti silným mrazům, ale i před sluncem – svrchu bílou netkanou textilií, zespoda slámou či listím. Netkaná textilie ji ochrání i před zvěří, která si na ní ráda pochutnává a vám pak do polévky nezbude nic.
Zeleninu můžete pěstovat také za oknem. V truhlíku či květináči rychle obrůstá pažitka, roketa, naťová cibule, petrželka. Podmínkou je dostatek světla těsně u jihovýchodně orientovaného okna, nebo pod zářivkou s denním spektrem.
Petrželku můžete pěstovat i za oknemAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
Pupeny ovocných keřů někdy oždibují ptáci. Keře ochraňte netkanou textilií a ptačím hostům nabídněte jinou potravu – slunečnicová semínka, oříšky, jablka, lůj. Krmítka a hnízdní budky jsou nejlepší investicí pro budoucí zdraví zahrady, neboť i plodožraví a semenožraví ptáci krmí své mladé hmyzem. Na zahradě proto nedovolí přemnožení škůdců. Zatímco odvážné sýkorky se naučí zobat i z ruky, vrabcům, červenkám, brhlíkům, strakapoudům, stehlíkům a dalším plašším hostům je nezbytné připravit krmítko.
Sýkorky jsou nebojácnéAutor: Shutterstock.com / Swellphotography
Už se těšíte na jaro? Využijte zimu k přípravě zahradnického náčiní. Rýče, motyky i zahradnické nůžky se vyplatí nabrousit, práce s nimi bude snazší. Čepele z méně kvalitních materiálů je dobré po důkladném vyčištění natřít olejem, například minerálním.