Pěstování bylinek se vyplatí z mnoha důvodů. Jsou nejen pěknými, voňavými společnicemi, které ozdobí zahradu i balkón a ochutí pokrmy. Je skvělé je mít po ruce, pokud vás potkají nepříjemnosti.
Levandule lékařská
Svou nádhernou vůní uklidňuje nervy, bolesti hlavy i žaludku – léčivý je nálev z květů i samotná jejich vůně. Z čerstvých i sušených můžete připravit aromatický čaj, sušené vložit do plátěného sáčku, který svou vůní usnadní usínání (a v šatníku provoní prádlo a odpudí moly). Nálev z květů je i skvělou pleťovou vodou, zvláště pro mastnou a nečistou pleť, přilít ho můžete i do hojivé a uklidňující koupele. Mladé listy levandule jsou zajímavým kořením, vhodným především k masu. Využít můžete i květy, které ovoní a ozdobí dezerty, nápoje, saláty.
Květy levandule uklidňují svou vůní i barvouAutor: Shutterstock.com / lola1960
Meduňka lékařská
Pomáhá při psychickém neklidu, nervozitě a vyčerpanosti, při bušení srdce a nespavosti i v případě žaludečních a střevních poruch. Neškodí ani v těhotenství a při kojení. Čerstvé meduňkové listy jsou výborné nejen na přípravu lahodného čaje, ale také do tvarohových pomazánek, ovocných salátů i smoothies, jako ozdoba dezertů. Nať si můžete také nasušit do zásoby – sklízejte ji již před rozkvětem, kdy je vůně listů nejpříjemnější a jejich účinek nejsilnější.
Citrusová chuť meduňky se hodí k ovocnýcm deezrtůmAutor: Shutterstock.com / Kayo
Máta peprná
Nejčastěji pěstovaná máta peprná, jejíž listy mají ten správný peprmintový říz, je křížencem máty vodní a klasnaté. Velmi účinně mírní nadýmání a křeče v trávicí soustavě, podporuje trávení, působí protizánětlivě. Čaj z čerstvé máty je osvěžujícím nápojem pro letní dny. Koupele jsou vhodné při revmatismu, inhalace při nachlazení. (Nesmí se však, jako je tomu u většiny bylinek, užívat ve větších dávkách dlouhodobě.)
Čerstvé listy jsou výtečné v okurkovém i ovocném salátě, k mladým bramborům, dále se hodí k čokoládovým dezertům, na originální sirupy, do nádivek. Jsou také nezbytnou součástí populárního mochita, koktejlu z bílého rumu, třtinového cukru, limetky, ledu a spousty čerstvé máty.
Mátový čaj osvěží a uleví při řadě obtížíAutor: Shutterstock.com / mythja
Šalvěj lékařská
Šalvěj je jednou z nejúčinnějších rostlin, které dokáží dezinfikovat sliznice. Je dobrým pomocníkem při angíně a zánětu nosohltanu – pomáhá kloktání silného nálevu i žvýkání čerstvých listů. Se svou nezaměnitelnou chutí je také velmi výrazným kořením, výborným například k rybám (kapr na bílém víně, česneku a šalvěji často přesvědčí i ty, kdo dosud tuto rybu odmítali). Šalvěj krásně kvete (mnohé druhy jsou pěstovány především pro svá ozdobná květenství), šalvěj lékařskou pro fytoterapii je však nejlepší sklízet ještě před rozkvětem.