Vypěstujte si voňavou bazalku: skořicovou, citrónovou, vínovou…

Bazalka přinese tolik užitku a potěšení, jako málokterá bylinka. Roste bujně a nabízí bohatou sklizeň. A pestrost ozdobných odrůd z ní činí atraktivní balkónovou rostlinu

Je libo bazalku klasickou, s velkými, svěže zelenými listy a typickou bazalkovou vůní, nebo kompaktní drobnolisté „keříky“ bazalky trpasličí? A proč nevyzkoušet také bazalku skořicovou, které voní skutečně s nádechem tohoto koření, citrónovou, anýzovou? Každoročně se na trhu objevují nové odrůdy, které mají nejen voňavé a ozdobné listy – včetně tmavě vínových – ale také krásně kvetou.

Bazalku můžete pěstovat na záhoně i v květináčiBazalku můžete pěstovat na záhoně i v květináčiAutor: Shutterstock.com / Autor: struvictory

Pěstování ze semínek

Nabídky semen je co do kultivarů pestřejší, nežli bývá výběr sazeniček. A ze semínek je vypěstujete snadno, klíčí a rostou poměrně rychle. Potřebují k tomu pouze teplo, světlo a dostatek vláhy – při vzcházení nesmí zaschnout.

  • Substrát si můžete z kvalitního, vyzrálého kompostu a písku nebo perlitu namíchat sami, nebo zakoupit speciální substrát pro bylinky, který je k dostání i v bio kvalitě.
  • Drobná semínka a klíčící rostliny zavlažujte nejlépe rozprašovačem na květiny.
  • Překrytí nádoby perforovanou fólií nebo průhledným krytem zajistí příznivé mikroklima, které klíčení rovněž podporuje.

 

Tísnící se semenáčky protrhejteTísnící se semenáčky protrhejteAutor: Shutterstock.com / Karel Pesorna

Za příznivého počasí můžete bazalku vysévat rovnou do venku umístěných nádob. Není nutné ji předpěstovávat a poté přesazovat – jednodušší výsev přímo do truhlíků a květináčů, ve kterých ji budete pěstovat po celé léto. Pokud však hrozí mrazíky, schovejte nádoby domů – bazalka nesmí zmrznout. Ostatně, v teple domova nebo skleníku vyklíčí semena rychleji.

Pozor na příliš hustý výsev, kdy se vedle sebe malé rostlinky příliš tísní, navzájem si konkurují a proto pomalu rostou. Bazalky jsou sice nejhezčí v hustém zápoji, ale každá rostlina kolem sebe nejméně centimetrový prostor potřebuje.  

Klasická zelená bazalka s klasickou vůníKlasická zelená bazalka s klasickou vůníAutor: Shutterstock.com / S. Bonaime

Slunce a voda

trpasličí, kompaktní odrůda bazalkytrpasličí, kompaktní odrůda bazalkyAutor: Shutterstock.com / bonchan

Bazalky, které samy o sobě nabízejí dostatečnou pestrost co do vzhledu, je lepší s dalšími bylinkami nekombinovat. Vyžadují totiž co nejvíce tepla a slunce, ale zároveň hodně vláhy. Jejich velké a tenké listy mají docela jiné požadavky na přísun vody, nežli úsporně hospodařící bylinky, jako je tymián, rozmarýna, levandule. Rychle rostoucí bazalka, aby znovu a znovu obrážela, potřebuje také na rozdíl od skromnějších vytrvalých bylinek občas přihnojit. Ovšem jen zlehka, nejvýše poloviční dávkou než běžná zelenina – a nejlépe tekutým organickým hnojivem (rostlinné výluhy, zkvašené slepičince), nebo speciálním hnojivem pro bylinky.

Mnohé kultivary mají nápadná květenstvíMnohé kultivary mají nápadná květenstvíAutor: Shutterstock.com / Cora Mueller

Bazalkám pěstovaným pro listy je výhodné kvetení nedovolit a výhony včas zaštipovat. U krásně kvetoucích druhů však stojí za to udělat výjimku. Červená či fialová květenství zkrášlí okno i balkón. Radost budou mít i motýli, včely a čmeláci, kteří v nich najdou nektar.

Laisser un commentaire