Zjara budou zahradnictví plná sazeniček pelargonií čili muškátů. Výběr rozmanitých odrůd bývá široký, ale pokud si je vypěstujete sami ze semínek, bude nesrovnatelně větší.
Pěstování pelargonií z drobounkých semen je časově náročné, ale pokud rádi pěstujete rostliny od semínka, za zkoušku stojí. Každoročně přibývá na trhu mnoho dalších odrůd rozmanitých druhů a kříženců muškátů, které oslňují barvami i tvary květů. V semenářstvích či internetových obchodech si můžete zakoupit semínka klasických variet i oslnivých novinek, a vyzkoušet své pěstitelské štěstí.
Pelargonie jsou vyšlechtěny do bezpočtu kříženců a odrůdAutor: Shutterstock.com / KanphotoSS
Do čeho muškáty vysít?
Semena jsou drobná, snažte se je do truhlíčku nebo mělkých misek vysít tak, aby nebyla příliš nahusto. Pak byste museli malé rostlinky protrhávat, aby se netísnily. Substrát můžete zakoupit – vhodný je lehký substrát určený k výsevům, nebo perlit, lehká směs pufované horniny. Ta neobsahuje živiny a rostlinky je třeba od počátku přihnojovat, ale poskytuje kořínkům oporu, je dostatečně vzdušná, zadržuje v sobě vodu a postupně ji uvolňuje. Použít můžete i jemně prosátou zeminu z pařeniště nebo kompostu a jemného písku. Pokud domácí substrát propaříte, zahubíte případné zárodky houbových chorob.
Jak postupovat?
I takto může vypadat muškát: Pelargonium stellar, odrůda Bird DancerAutor: Shutterstock.com / guentermanaus
- Substrát nasypte do nádoby a mírně upěchujte prkénkem.
- Řídce vysejte semena a opět je prkénkem mírně přitlačte. Drobná semínka, jaká mají muškáty, se další vrstvou substrátu nezasypávají.
- Semínka zavlažte postřikovačem na květiny. Tak jim budete vláhu dodávat po celou dobu klíčení – silnější proud vody by ji mohl poničit.
- Nádobu vložte do miniskleníčku, nebo ji překryjte perforovanou fólií. Vytvoříte tak vlhké, pro klíčení příznivé mikroklima.
- Semínka některých pelargonií se budí rychle, jiná si s klíčením dávají na čas. Dopřejte jim teplotu 20-24 °C a do měsíce by měla klíčit všechna.
- Jakmile začnou rostliny klíčit a růst, potřebují co nejvíce světla. Umístěte je k jižnímu oknu (nesmí však na ně táhnout) nebo pod zářivku s denním spektrem, určenou pro pěstování rostlin.
Pro přesazování (přepichování) sazeniček nastane čas, až kromě děložních lístků vytvoří i dva páry pravých. Pak je přesaďte do samostatných květináčků, aby měly dostatek místa a mohly růst a sílit. Přiměřeně je zalévejte a jednou týdně hnojte tekutým hnojivem (minerálním pro rostliny v počáteční fázi růstu, nebo kopřivovým výluhem, který lze uschovat z léta, nebo připravit i ze sušených kopřiv).