Kdyby nářadí umělo, vyprávělo by. Některé hrdě a s radostí o svém šťastném životě u pořádného majitele, který hýčká vazelínkou dokonce i lopatu a rýč. Jiné by se smutkem na zrezivělé čepeli zoufale volalo: „Už to dlouho nevydržím…“
Udržované nářadí. lépe slouží a déle vydrží. Tady je několik připomenutí zahradnické etikety:
Zahradnické nůžky
Ostří nůžek koroduje vinou kontaktu s mízou a zahnívajícími zbytky rostlin. Po každém použití utřete ostří mastným hadříkem, tím odstraníte jakékoli zbytky a kov tak ochráníte. Abyste ostří sterilizovali a nepřenášeli případnou nákazu dál, otřete je roztokem s obsahem metanolu.
Ostřete pravidelně zahradnické nůžky a nůžky na živé ploty brouskem navlhčeným vodou nebo olejem. Tupé ostří může rostliny poškodit a někdy i způsobit jejich odumření.
Lopatky, rýče, motyky…
Nářadí zbavte zeminy a rostlinných zbytků kouskem dřeva, novinami nebo hadříkem, případně ho omyjte. Všechny kovové části otřete hadříkem, namočeným v oleji nebo nastříkejte čisticím olejovým sprejem. Udělejte to po každém použití nebo alespoň několikrát za sezonu.
Dřevěné rukojeti
Rukojeti, které jsou ze dřeva, ošetřete jednou za rok lněným olejem. Než nářadí uložíte na zimu, ohlaďte dřevo jemným skelným papírem, abyste zarovnali jakýkoli drsný povrch a odstranili nečistoty. Namažte je olejem, který do nich necháte vsáknout.
dřevěná rukovětAutor: Archiv ireceptar.cz
Neobvyklé nápady
Když už náčiní přece jen dožilo, může se stát překvapivě nápaditou dekorací. Připevněte na dveře kůlny starou zahradnickou lopatku. Získáte nejen hezkou, ale i dobře uchopitelnou kliku.
Nevyhazujte „starožitné“ dřevěné rýče, vidle a motyky, které jsou příliš těžké a prožrané červotočem. Natřete je a pověste na plot.
zahradní hadiceAutor: Archiv ireceptar.cz
Chvilku věnujte hadicím
Na konci podzimu nezapomeňte ze všech hadic a zahradních potrubí vypustit všechnu vodu, aby v mrazech nehrozilo jejich poškození.