Zahradničení podle Měsíce: listopadové novoluní

Listopad kvapem ubývá, zahradnický lunární kalendář vás provede jeho třetím týdnem. Zahrada se pomalu ukládá ke spánku a celkové zklidnění je ještě podpořeno novoluním, které nastane v sobotu.

V pondělí a v úterý ubývající  Měsíc putuje znamením Panny. Živlem dne je země, energie je ženská a stimuluje především kořeny. Panna nám dává sílu a trpělivost, čehož můžete využít třeba při stavbě suché zídky nebo skalky. Mnohdy je třeba každý kámen několikrát otočit v ruce, než pro něj najdete to pravé umístění. Pečlivě a s citem uložené kameny vás však budou těšit dlouhá léta. Zídky a skalky je dobré budovat z jednoho druhu horniny, nejlépe takového, který se v okolí zahrady přirozeně vyskytuje, případně který ladí s domem a cestičkami.

Suchá zídka je ideálním řešením pro svahSuchá zídka je ideálním řešením pro svahAutor: Shutterstock.com / Manfred Ruckszio

Péče o květiny a přírodní rovnováhu

Od středy do čtvrtka prochází ubývající Měsíc znamením Vah. Živlem dne je vzduch, energie je neutrální, mužská a stimuluje především kvetoucí rostliny. Hlízy jiřin je třeba po příchodu prvních mrazů uložit do sklepa. Péče o trvalky, dvouletky a kvetoucí dřeviny by se v této roční době měla soustředit především na ochranu proti holomrazům a vysušujícímu větru. Prospěšné je mulčování organickým materiálem, který ochrání jejich kořeny a zúrodňuje půdu. Protože Měsíc putuje poslední čtvrtí, pečujeme o přírodní rovnováhu zahrady. Proto ji uklízíme s rozmyslem a přichystáme našim pomocníkům úkryty k přezimování – přístupný kompost a velkou kupu listí.

Víkendové novoluní

Od pátku do soboty Měsíc prochází znamením Štíra, přičemž v sobotu nám nastaví svou černou tvář. Završíme proto péči o zdravou zahradu – můžeme vyvěsit ptačí budky, je nejvyšší čas naplnit krmítko.

Samonásypná krmítka se hodí i na chaty a chalupySamonásypná krmítka se hodí i na chaty a chalupyAutor: Shutterstock.com / Peter Cripps

Živlem dne je voda, energie je aktivní, ženská a působí především listy rostlin. Ty u mnoha dřevin i trvalek žloutnou a opadávají. Všechno listí není nutné hrabat. Na porostech cibulovin je lepší ho nechat ležet jako přirozenou ochranu. Pod okrasnými stromy můžeme (i v kombinaci s cibulovinami) pěstovat takové trvalky, které listí ochotně pohltí a jen jim prospěje. Slouží jako zimní ochrana kořenů a mulč udržující vláhu. Časem se rozloží a rostlinám poskytne blahodárný humus. A tento přirozeně mulčovaný trvalkový záhon je zároveň ideálním zimním útočištěm pro užitečný hmyz. Trvalky můžeme dle potřeby prostříhat až na jaře. Listy trvalek a trav stříhejte až na jaře!

 

Jeřabiny prospívají zdravíJeřabiny prospívají zdravíAutor: Shutterstock.com / alenka2194

Ovocná neděle

V neděli prochází čerstvě přibývající Měsíc znamením Střelce. Živlem dne je oheň, energie je aktivní mužská a stimuluje především plody rostlin. Využijte toho při posledních sklizních, plody uskladněné ve dnech Střelce by měly déle vydržet kvalitní. Většinu drobných plodů již sklidili pěstitelé nebo ptáci, ale jeřáby ještě zdobí zářivé plané jeřabiny. Chutnají především ptákům, ale plody šlechtěného sladkoplodého jeřábu mají i dobrou chuť a velmi pozitivní účinky na zdraví. Mimo jiné snižují hladinu krevního cukru, jsou vhodné i pro diabetiky. Oblíbeným kompotem jsou především jeřabiny ala brusinky. Jako přírodní lék je dobré užívat lžičku čerstvých rozmačkaných jeřabin třikrát denně, můžete je smíchat třeba s medem a jogurtem, který jejich chuť zjemní. 

Laisser un commentaire