Které hlízy a cibulky uložit, které naopak vysadit? Jak naložit s bylinkami a množit okrasné trvalky? A jaké letničky můžeme vysít již nyní, aby měly na jaře náskok?
Příprava na jaro
- Trvalky už nehnojíme, ale letničky můžeme přihnojením a zálivkou podpořit ke kvetení až do mrazu.
- V září můžeme trvalky i okrasné keře množit řízkováním a dělením trsů a zdarma tak zahradu obohatit o mnoho dalších rostlin.
- Pokud již v září vysejeme otužilé letničky, jako jsou měsíčky, máky, chrpy, stračky či černuchy, dočkáme se na jaře květů velmi časně.
- Před příchodem mrazíků je třeba ze země vyjmout a na suché, chladnější místo uložit hlízy mečíků a dosen, ke konci měsíce i cibule litošek, tulipánů, u kterých chceme zachovat co nejvyšší kvalitu květů. V chladnějších oblastech se vyplatí uschovat i hlízky montbrécií.
- Září je ideální pro budování nové skalky. Kameny se do jara usadí a políčka mezi nimi budou připravená k osázení. Také suché květinové zídky a další náročnější stavby jdou v obvykle příjemném zářijovém počasí dobře od ruky.
- Do nádob můžeme sázet cibule tulipánů, hyacintů a dalších cibulovin pro časně jarní rychlení. Zkrášlí pak zápraží, terasu nebo celou zahradu a poskytnou první potravu čmelákům a včelkám.
popínavý vilec a proutěné krmítkoAutor: Archiv ireceptar.cz
Sklizeň bylinek
Před příchodem prvních mrazíků je třeba sklidit teplomilné bylinky, jako je bazalka nebo koriandr. Můžeme je uchovat v mrazáku, nebo naložit do olivového oleje a v ledničce skladovat i po několik měsíců (jen nesmí z oleje vykukovat, pak by mohly podlehnout zkáze). Nakládání v oleji je pro bazalkové a koriandrové listy lepší, nežli sušení, které chuť a vůni tolik nezachová (semena koriandru oproti tomu stačí usušit). Velmi oblíbené je bazalkové pesto, kdy listy rozmixujeme v olivovém oleji spolu s parmezánem, piniovými oříšky (lze nahradit levnějšími vlašskými, ideálně čerstvými), solí a podle chuti i česnekem. Pokud na vrchu směsi bude stále vrstvička olivového oleje, vydrží pesto v chladnu i měsíce. Je ideální na těstoviny, ale hodí se i k bramborům nebo na topinky.
Rychlení a řízkování bylinek
Vytrvalé bylinky, které přezimují venku, ke konci měsíce nasteleme slámou či listím, aby byly chráněny jejich kořeny. Pozor na rozmarýnku, která silnější mrazy venku nemusí přežít. Část bylinek můžeme přesadit do květináčů a pěstovat na chladnějším, světlém místě. Na jaře naraší dříve a budete mít čerstvé koření po ruce. Vytrvalé bylinky, jako je levandule, rozmarýna, tymián, yzop a další můžeme také řízkovat – ve skleníku nebo v chladné místnosti u okna do jara spolehlivě zakoření.
Nové záhony jahod
Do poloviny září stále ještě můžeme zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných dceřiných sazenic. Jahodníkové porosty, které dávaly bohatou a sladkou úrodu na počátku léta, je třeba před zimou dobře připravit a odměnit je za předchozí náročné období. Budou vděčné za opatrné okopání, přihnojení (hnojivem bohatým na draslík, nikoli na dusík, nebo kvalitním kompostem) a v případě potřeby zavlažení.