Zářijové tipy a triky pro zahradnice a zahradníky

Září je požehnanou dobou pro zahradničení. Zahrada nás odměňuje sladkými plody, slunce příjemně hřeje… kromě sklízení ovoce můžete sázet a množit květiny, založit jahodové záhony, budovat skalku…

Pro stále krásnou zahradu

  • Září je ideální pro budování nové skalky. Kameny se do jara usadí a políčka mezi nimi budou připravená k osázení. Také suché květinové zídky a další náročnější stavby jdou v obvykle příjemném zářijovém počasí dobře od ruky.
  • Nastává vhodná doba pro výsadbu trvalek – díky vhodné skladbě může být zahrada krásná po celý rok a kvést od jara do podzimu.

 

Šikovně nakombinované trvalkové výsadby kvetou až do zimyŠikovně nakombinované trvalkové výsadby kvetou až do zimyAutor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH

  • Do nádob lze sázet cibule tulipánů, hyacintů a dalších cibulovin pro časně jarní rychlení. Zkrášlí pak zápraží, terasu nebo celou zahradu a poskytnou první potravu čmelákům a včelkám.
  • Trvalky i okrasné keře se v tuto dobu snadno množí řízkováním a dělením trsů, zdarma tak zahradu obohatíte o mnoho dalších rostlin.
  • Před příchodem mrazíků je třeba ze země vyjmout a na suché, chladnější místo uložit hlízy mečíků a dosen.

 

Podzimní a zimní jablka a hrušky vydrží ve vhodném sklepě dlouho kvalitníPodzimní a zimní jablka a hrušky vydrží ve vhodném sklepě dlouho kvalitníAutor: Shutetrstock.com / Fotaw

Ovocné radosti

  • Do poloviny září stále ještě můžete zakládat nové záhony jahod ze zakořeněných dceřiných sazenic. Jahodníkové porosty, které dávaly bohatou a sladkou úrodu na počátku léta, je třeba před zimou dobře připravit a odměnit je za předchozí náročné období. Budou vděčné za opatrné okopání, přihnojení (hnojivem bohatým na draslík, nikoli na dusík, nebo kvalitním kompostem) a v případě potřeby zavlažení.
  • Je nejvyšší čas vyčistit sklep. Pokud v něm najdete stopy plísní, vyplatí se ho vydezinfikovat sirnými knoty nebo svícemi. Poté ho můžete vybílit, vápno samo má dezinfekční účinky, které ještě posílí příměs modré skalice. Sklep je třeba i větrat – v září především v noci, aby se ochladil a zvlhčil. Do připraveného sklepa ukládejte jen zdravé plody.
  • Ostružiny se vyplatí nechat plně vyzrát, aby byl sladké a chutné – před případnými mrazíky je ochrání netkaná bílá textilie, kterou snadno přehodíte přes keře nebo vyvázané výhony.

Laisser un commentaire