Zazimování balkonových rostlin: kdy a jak nejlépe?

Pokud chcete své balkonové rostliny zachovat i pro příští sezonu, měli byste je včas připravit na zimování. Poradíme vám kdy a jak se nejlépe postarat o muškáty, fuchsie, chryzantémy a hortenzie.

Muškátům dopřejte zimní odpočinek

Pelargonie neboli muškáty patří k nejoblíbenějším balkonovým rostlinám. I když jim přes léto nevěnujeme náležitou péči, často nás odmění záplavou krásných květů. Pokud nám klasické vzpřímené kultivary ještě stále bohatě kvetou, byla by škoda je vyhodit. Při správné péči nadělají velkou parádu i příští rok.

Oschlé či poškozené listy pelargonií před zimováním odstranímeOschlé či poškozené listy pelargonií před zimováním odstranímeAutor: Shutterstock.com / Toru Arioka

Aby se rostliny před zimou příliš nevysilovaly, zaštímeme veškerá květenství. Nyní již nehnojíme umělými hnojivy. Do nádob kolem rostlin můžeme zapravit trochu rozleželého kompostu, který obohatí půdu o živiny. Takto opečované kusy ještě zkontrolujeme, zda nejsou napadeny savými nebo žravými škůdci. V případě potřeby zakročíme vhodným postřikem. Proti mšicím velmi dobře účinkuje mýdlová voda. 

Muškát obráží po nevhodném zimování (málo světla a vláhy)..Muškát obráží po nevhodném zimování (málo světla a vláhy)..Autor: I_life / Shutterstock.com

Podobně zacházíme i s převislými muškáty, pokud si exempláře chceme ponechat na příští zahradní sezonu. Je vhodné rostliny hlouběji celkově seříznout. Pokud budou umístěny v odpovídajícím prostředí pro zimní odpočinek, na jaře velmi bujně obrazí. Pro zimování muškátů je vhodná světlá sklepní kóje nebo skleník, kde ani v tuhé zimě neklesá teplota pod 10 °C. Vlivem menšího množství světla a krátkých dní je metabolismus rostlin je v zimní období značně utlumen. Tomu musíme přizpůsobit i zálivku. Přílišná vlhkost může být příčinou uhnívání kořenů.

Fuchsie před mrazy včas schovejte

Podobný způsob zimování mají rády i královny balkonů a teras – fuchsie. Těm také nevadí přízemní mrazíky, ale teplota kolem -5 °C na nich napáchá nenávratné škody. S přihnojováním končíme již se závěrem letních prázdnin. Nyní je ideální čas na hlubší zkrácení výhonů: zakracujeme je nejvýše o třetinu původní délky.

Skleník je vhodné zimoviště pro nejednu citlivější rostlinu.Skleník je vhodné zimoviště pro nejednu citlivější rostlinu.Autor: Jaromír Malich / Foto

Ve skleníku můžeme pak fuchsie v květináčích zapustit do hlíny. Se zimováním samozřejmě snížíme i zálivku. Nevhodné je umístění rostlin na okenních parapetech, kde hrozí riziko průvanu a poškození fuchsií hlubokými mrazy. Optimální teplota pro zimování většiny fuchsií je kolem 5 °C. Některé druhy fuchsií jsou mrazuvzdorné (např. Fuchsia magellanica). Ty mohou přezimovat i na zahradě. Stačí, když je chráníme chvojím nebo bílou netkanou textilií.

Mrazuvzdorná fuchsie (Fuchsia magellanica) 'RICCARTONII'.Mrazuvzdorná fuchsie (Fuchsia magellanica) ‘RICCARTONII’.Autor: Gabriela Beres / Shutterstock.com

Podzimní chryzantémy i pro další rok?

Hodně z nás je zná jako listopadky, často je najdeme i v nabídkách hypermarketů, kde jsou k dispozici v různých výškách s monstrozně vyvinutými poupaty. Pokud toužíme, aby nám vydržely i přes zimu, po odkvětu celou rostlinu zakrátíme na výšku do 20 cm, přestaneme zalévat a hnojit. Pro přezimování chryzantém nám nejlépe poslouží nevytápěný skleník, kde rostliny zcela bezproblémově přečkají zimní období. Podobně jako fuchsie můžeme i tyto krasavice zapustit i s květináčem do hlíny. Správně přezimované exempláře pak začínají obrážet v květnu a nakvétají již od července.

Chryzantémy po odkvětu nevyhazujte, ale přezimujte ve skleníku.Chryzantémy po odkvětu nevyhazujte, ale přezimujte ve skleníku.Autor: Jaromír Malich / Foto

Přezimování hortenzií v nádobách

Hortenzie se stále těší velké oblibě pro svá obrovská květenství. Tyto rostliny budou spokojené, pokud je ponecháme v původním stavu, ovšem bez květů, až do jara. Pro zimování hortenzií volíme verandy, zimní zahrady nebo polotmavé sklepy, kde nejvyšší teplota v zimě nepřesáhne 8 °C. Na jaře rostliny pomalu přivykáme na prodlužující se den a v květnu je přemístíme zpátky do venkovního prostředí.

Laisser un commentaire