Plodová zelenina je snědená, zamražená, naložená či uložená. Kořenovou však můžete sklízet i v průběhu listopadu. A další otužilé druhy lze již v tomto měsíci vysít – na jaře budou mít náskok.
Mnohá kořenová zelenina nabízí průběžnou sklizeň – čerstvou ji můžete ze záhonů na stůl nosit v průběhu podzimu i zimy. Mrkev, černý kořen i pastinák vydrží na záhonech i do jara, pokud je při holomrazech pokryjete slámou. Ozimou a růžičkovou kapustu, pór, kozlíček polníček, špenát, kadeřávek a další přezimující zeleninu můžete překrýt netkanou bílou textilií a v průběhu zimy podle potřeby sklízet. Před příchodem mrazů ji důkladně zalijte – stejně jako stálezelené dřeviny, i ona může v zimě trpět žízní.
Sláma chrání půdu i zeleninuAutor: Archiv ireceptar.cz
Stěhování zeleniny do tepla
I pekingské zelí a salát snese mráz, ale ne silný a dlouhotrvající. Pokud tuto zeleninu nespotřebujete včas, můžete ji i s kořenovým balem přemístit do pařeniště nebo skleníku, stejně jako kedlubny, endivii či hlávkovou kapustu. Můžete také vyrýt trsy bylinek pro zimní rychlení. Oblíbenou zimní pochoutkou jsou také rychlené čekankové puky.
V listopadu můžete sít zeleninu pro jaroAutor: Archiv ireceptar.cz
Co vysít v listopadu?
Do záhonů s kvalitní půdou můžeme v listopadu vysít ranou karotku, kořenovou i naťovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Jarní sklizeň bude mít náskok, zvláště pokud ji přikryjeme bílou netkanou textilií. Výhodné je setí do rýh, které zadržují vlhkost a vrstva půdy semínka ochrání před výkyvy teplot. Mezi řádky naklaďte mulč, který chrání půdu a brání růstu plevelům.