Zimní kouzlo zahrady: barvy kůry a bobulí, kresba stébel a větví

Poslední zářivé listy ze stromů odral mráz a vítr. Ale i v nastávající může být tak krásná, až se tají dech. Zvlášť když její poklid a tlumené tóny oživí jasné barvy i tvary.

Holé větve stromů mají svůj půvab. Zahrada je však přívětivější, pokud jí v zimě doplňují i stálezelené dřeviny. Přesto by jehličnany nikdy neměly převládat – stačí jako doplněk. Na zahradu se hodí spíše menší a zajímavě tvarované variety, obří smrky nebo douglasky by vám brzo přerostly přes hlavu. Nabízí se i mnoho dalších stálezelených rostlin, které zahradu krásně oživí – buxus (pozor však na zavíječe zimostrázového, který se stále šíří), vajgélie, rododendrony, vyšší i půdopokryvné skalníky.

Stálezelený skalník s červenými plody potěší vás i kosaStálezelený skalník s červenými plody potěší vás i kosaAutor: Archiv ireceptar.cz

Nevšední tvary a barvy

Po opadu listů ukážou dřeviny svou kostru – a většinou je to pohled pěkný, nebo alespoň zajímavý. Zahradu však můžete doplnit i takovými, které jsou v olistěném stavu celkem běžné, ale po opadu listí se stanou klenotem. Například atraktivní kroucené větve najdete u kultivarů vrby i lísky.

Varieta lísky s kroucenými větvemiVarieta lísky s kroucenými větvemiAutor: Archiv ireceptar.cz

Kůra je obvykle hnědá nebo šedá, i když i v těcho barvách hraje mnoha odstíny. Občas však barvami přímo hýří. Například vrba červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa) má větve zároveň kroucené a červeně zbarvené. Červenou kůru najdete i mezi javory (například javor dlanitolistý a japonský), které tak navazují na svou podzimní krásu. Pokud chcete zahradu prozářit kůrou žlutou, vysaďte si vrby – rozmanité druhy a kultivary nabízejí nepřeberné množství tvarů. A dokonce i jasně zelená může kůra po celou zimu být  – takovou najdete například u   jerlínu japonského (Sophora japonova), javoru jasanolistého (Acer negundo),  svídy krvavé (Cornus sanguinea var. Viridissima) nebo zákuly japonské (Kerria japonica).

obrázek z archivu ireceptar.czKavyl třtinovitý (Stipa arundinacea) a skalník rozprostřený (Cotoneaster horizontalis) tvoří půvabnou kompozici po celý rok. Jsou dobře zvoleným podrostem břízekAutor: Archiv ireceptar.cz

Bílou kůrou vynikají břízy – i na menší  zahradu se hodí například bříza papírová (Betula papyrifera), která je ještě bělejší než naše domácí, příliš vysoká a žíznivá bříza bělokorá, a jejíž kmen se již odspodu dělí. Prostorná zahrada si může dovolit mohutný platan, jehož kůra hraje všemi zmíněnými barvami a ještě mnohými navíc v jedinečné mozaice.

lemovaná cestičkaOkrasné traviny, doplněné vytrvalými aromatickými rostlinami jako je svatolína, tvoří krásný lem cestičky i v ziměAutor: Archiv ireceptar.cz

Zdobení jinovatkou

Stříhat odkvetlá květenství okrasných travin již na podzim je chyba. Byť jsou již uschlá, chrání citlivý střed rostliny. Odstraňte je teprve, když na jaře počnou rašit nové listy. Ovšem stříhat uschlá květenství by byla také velká škoda z estetického hlediska. Zdobí zahradu na podzim i po celou zimu. Jsou krásné za každého počasí, a pokud je pokryje jinovatka, pohled na ně je okouzlující. Podobně i většinu ostatních trvalek je lepší nechat bez zásahu, pouze pod ně přistlat mulč, aby je chránil. Na sestříhnutí přijde čas zjara, do té doby zahradu, podobně jako trávy, oživí a také poskytnou úkryt užitečné drobotině. Pouze u citlivějších je vhodné chránit i nadzemní části.

Odolné půdopokryvné růže kvetou až do zimy a jsou zcela mrazuvzdornéOdolné půdopokryvné růže kvetou až do zimy a jsou zcela mrazuvzdornéAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Laisser un commentaire