Balkón jako rajská zahrádka

Mnoho z nás touží po kvetoucí oáze, ale zahradu nemáme. Stačí však balkón, třebas malý. I na něm lze vytvořit zelenou pohodu, ve které se urodí i lahodné plody.

Vodopády barevných květů, které přetékají z některých lodžií, upoutají pohledy všech kolemjdoucích. Pokud vykouzlíte na balkóně rozkvetlou podívanou, obvykle potěšíte nejen sebe, ale i mnoho dalších lidí, přispějete ke zkrášlení celého okolí! Při dnešním výběru rostlin, pěstebních nádob a hnojiv to není vzdálený sen, ale s trochou znalostí a trpělivosti přání dosažitelné pro každého. Ale nemusíte se ani zdaleka spokojit s „obyčejnými“ truhlíky za zábradlím. Na balkóně můžete uplatnit veškerou tvořivost a fantazii, využít popínavé rostliny, dřeviny, závěsné košíky, různé dekorace, pěstovat pohledné i zdravé a sladké ovoce i zeleninu… Balkón vám pak opravdu nahradí zahrádku a posezení na něm bude jako odpočinek ve vlastní rajské zahradě.

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

Orientace balkónu určuje míru světla a tepla

Při výběru rostlin pro balkón je dobré se řídit tím, zda je orientován jižně, východně, západně či severně. Míra slunečních paprsků je pro většinu rostlin velmi důležitá – některé vyžadují co nejvíce oslunění, jiným se daří spíše ve stínu. Přesto jsou níže uvedené tipy pouze orientační. Mezi polohami balkónů jsou různé přechody, dále záleží i na celkovém klimatu oblasti.


Východně orientovaný balkón

  • BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

    Muškáty, které lze pěstovat v nesčetném množství odrůd různých barev a tvarů, převislé či vzpřímené, přes zimu je lze uchovat na bezmrazém místě.

  • Petúnie, letničky, které podobně jako muškáty dovedou vytvořit bohaté kvetoucí převisy, jejich nálevkovité květy si můžete vybrat v nejrůznějších barvách a jejich kombinacích.
  • Bidens, převislé letničky s jemně dělenými lístky a spoustou drobných, jasně žlutých květů.
  • Lobelky, vzpřímené až převislé letničky, jsou oblíbené pro záplavu něžných, fialových, blankytně modrých, růžových či bílých kvítků.
  • Popínavé plaménky jsou atraktivní vytrvalé popínavé rostliny, které zkrášlí stěny i zábradlí. Pěstují v mnoha druzích a kultivarech s odlišnými květy. Na balkóně je lze pěstovat celoročně, pokud nádoby izolací zajistíte proti promrznutí.
  • Přísavník trojcípý dovede ozelenit stěny i bez opory, na podzim se jeho listy zbarví do ruda a poté opadají. Je vytrvalý.
  • Chmel japonský dovede balkón rychle osvěžit zelení. Sice výrazně nekvete, ale jeho světle zelené šištice a samotné listy jsou dekorativní. Rozrůstá a ovíjí se velmi rychle. Nadzemní části v zimě uschnou, ale kořeny vytrvávají.
  • Lichořeřišnice a hrachory patří k popínavým letničkám, kterým se zde bude také dařit a rychle zkrášlí jakýkoli kout, kam je po provázku navedete.


Jihovýchodně a jižně orientovaný balkón

  • I na horké jižní straně můžete pěstovat muškáty, petúnie i lobelky, pokud jim zajistíte stálý přísun vody (komfortní jsou v tomto ohledu samozavlažovací truhlíky a závěsné misky).
  • V truhlících a miskách vypadají atraktivně i nenáročné sukulenty, například rozmanitě zbarvené a tvarované netřesky, vyšší tlustice, krásně kvetoucí rozchodníky.
  • Z popínavých rostlin je pro výhřevné a slunné místo vhodná velmi atraktivní, rudě kvetoucí bounganvillea
  • Příliš slunný a horký balkón můžete zastínit pomocí bambusových rohoží, treláží popnutých odolnými trvalkami i letničkami.

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

Západně orientovaný balkón

  • Z atraktivně kvetoucích letniček se na západní straně daří například zvonku karpatskému a dalmatskému,  kejklířce, aksamitníkům, tařicovce.
  • Z bylinek zde může nejlépe prospívat máta, kterou lze pěstovat vzpřímenou i převislou v mnoha okrasných varietách, pažitka, libeček, petrželka, kopr, estragon.
  • Částečné zastínění svědčí krásně kvetoucím fuchsiím, netýkavkám, begóniím, hortenziím, mračňáku. Jsou to vytrvalé rostliny, které je však přes zimu třeba uchovávat na bezmrazém místě.
  • Působivou vytrvalou rostlinou do nádob, které se daří na západní straně, je také takzvaná pařížská kopretina (Chrysanthemum frutescens).
  •  Na sklonku léta, na podzim i v zimě ozdobí balkón stálezelený a bujně kvetoucí vřes a vřesovec.
  • Z popínavých rostlin zde bude, podobně jako na východně orientované straně, prospívat Thunbergia, takzvaná černooká Zuzana
  • Celoročně se zde bude dařit stálezelenému dřišťálu, který je dekorativní po celý rok a na podzim jej navíc zkrášlí červené bobule. Vhodné jsou i zakrslé kultivary stálezeleného zimostrázu či skalníku.

BalkonBalkonAutor: Archiv ireceptar.cz

V nádobách lze velmi dobře pěstovat i aromatické bylinky. Čerstvé výhonky užijete v kuchyni, rostliny svou vůní provoní balkón a dokonce pomáhají odpuzovat obtížný hmyz. Dřevnatějící vytrvalé druhy tvoří při pravidelném zastřihávání půvabné keříčky.

Treláž 1Treláž 1Autor: Archiv ireceptar.cz

Treláž 2Treláž 2Autor: Archiv ireceptar.cz

Treláž 3Treláž 3Autor: Archiv ireceptar.cz

Treláž 4Treláž 4Autor: Archiv ireceptar.cz

 

Stěny balkónu můžete oživit visutou zahrádkou. Na dobře upevněnou treláž z dřevěných latěk lze s pomocí pozinkovaného drátu jednoduše zavěsit kvetináče. Drátěné očko pod lemen nádoby vytvoříte s pomocí kleští: kratší konec pevně zakruťtě a zmáčkněte, z delšího vytvořte háček na zavěšení. Rostliny můžete podle libosti přemisťovat. Ideální pro bylinky, ale i další rostliny menšího vzrůstu.

Laisser un commentaire