Barevný podzim na zahradě: hlohyně, škumpa a zimolez

Vysaďte si dřeviny, jejichž listy nebo plody se na podzim krásně vybarvují a zahrada vás bude nabíjet pohodou a energií i v pošmourných podzimních dnech. Vyzkoušejte druhy atraktivní a přitom nenáročné na pěstování.

Červené oranžové i žluté plody hlohyně

Hlohyně (Pyracantha) jsou stálezelené, trnité, velmi nápadné keře využívané často v parcích. Výborně se hodí na živé ploty a i jako solitery se pak uplatní ve všech typech zahrad. V našich podmínkách se pěstuje hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea), která je zastoupena celou řadou odrůd liších se velikostí, tvarem a barvou plodů. Odrůda Orange Glow se vyznačuje, jak už název napovídá, množstvím oranžových plodů. Červené plody zase přináší kultivar Red Column a odrůda Solei d´Or vytváří plody v barvě žluté.

  • Hlohyně nejlépe plodí na slunném místě.
  • Nesnáší půdy s trvalým zamokřením, jinak je velmi nenáročná.
  • I když v silnějších zimách namrzne, zjara velmi dobře regeneruje.

hlohyně šarlatováhlohyně šarlatováAutor: Archiv ireceptar.cz

Listy škumpy vytvářejí pestrobarevný deštník

Na slunných stanovištích je u nás nejčastěji pěstována nenáročná  škumpa orobincová (Rhus hirta). Stromy vytvářejí dekorativní deštníkovitou korunu s velkými, na podzim červeně zbarvenými listy a silným, nápadně karmínovým sametovým plodenstvím, které zůstává na stromech dlouho do zimy. Listy se probarvují postupně od zelené přes žlutou do tmavě červené a vytvářejí vskutku pestrou podívanou.

Některé kmeny severoamerických indiánů kouřily listy škumpy ve směsi s tabákem, z plodů připravovaly nápoj známý jako indiánská limonáda a z kořenů zase žluté barvivo.

  • Škumpa je skromná dřevina, která dobře snáší zasolení, je odolná k mrazu a dokáže růst ve všech typech půd.
  • Velmi rychle se rozrůstá, často z kořenových výmladků.

škumpa orobincováškumpa orobincováAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Zimolez, keř i liána s červenými plody

Zimolez(Lonicera) je pěstován v celé řadě kultivarů, které zahrnují opadavé, poloopadavé i stálezelené keře nebo dřevnaté ovíjivé liány, pěstované obvykle pro trubkovité vonné květy v různých barvách. A letní posezení ve večerních hodinách v blízkosti voňavého zimolezu přináší pohodu a dobrou náladu, proto se keře často používají na ozdobení pergol, altánků, mříží, sloupů i plotů. Ovšem pohledné jsou i listy zimolezu a rovněž tmavé plody.

zimolez ovíjivý zimolez ovíjivý Autor: Archiv ireceptar.cz

Nejběžněji pěstovaným druhem je zimolez ovíjivý (Lonicera peryclimenum), jenž vytváří po odkvětu nápadné shluky jasně červených bobulí, které vydrží i slabší mrazy.

  • Zimolezy jsou nenáročné na pěstování a budou se dařit určitě každému, rostou a kvetou i v chladnějších podmínkách, rostliny nevymrzají.
  • Rostou v každé dobře provzdušněné půdě na slunci nebo v polostínu.
  • Vzhledem k bujnému růstu zimolezu je vhodné jarní zakrácení dlouhých výhonů.
  • Rostliny se množí dřevitými i bylinnými řízky.

Laisser un commentaire