Bonsaje jsou půvabné, dokonale krásné i tajemné. Pokud „stromek v misce“ pěstujete, vězte, že konec srpna a září je pro něj velmi důležité období – musí se připravit na zimní klid. Je také čas k přesazování či řízkování bonsají.
Na konci léta a počátkem podzimu je mnoho bonsají vzhledově nejvýraznějších a nejkrásnějších. V září se promění především listnaté bonsaje – listy jsou nádherně barevné, mnohé zdobí i dozrávající plody. V počasí se projevují větší výkyvy a poklesy teplot. Také se výrazně zkracuje den a intenzita slunečních paprsků. To vše je pro rostliny impulsem k pomalým přípravám na zimování. Na konci srpna a v září proto vyžadují specifickou péči, aby dřevo dobře vyzrálo a bylo připravené na zimu. Koncem srpna můžete bonsaje také přesazovat no nových, krásných misek, či započít pěstování nových z řízků.
BonsajAutor: Archiv ireceptar.cz
Jak připravit bonsaj na zimu
Na sklonku léta bývá teplé a suché počasí, proto je třeba bonsaje stále dobře zalévat. Slunce však již není tak prudké, aby bonsaje vysychaly příliš rychle. Můžete je proto umístit i na osluněné místo, kde naberou z posledních slunečních paprsků sílu.
- Rostlinám v této době slunce opravdu svědčí, podporuje rychlejší a lepší vyzrávání letorostů a tvorbu a ukládání zásobních látek na zimu. (Přes léto jim naopak svědčí stinné, chráněné místo).
- To samé platí i pro letněné pokojové bonsaje.
- Nejlepší je umístit rostliny na police či podložky na chráněné slunné místo například u zdi či plotu, kde na vhodném pozadí navíc vynikne jejich krása.
Poslední zástřih a správné hnojení
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Kvůli správnému vyzrávání výhonů je také důležité změnit hnojení. Dusíkatá hnojiva podporující nárůst zelené hmoty vystřídejte hnojivy draselnými a fosforečnými, které podporují spíše důležité zrání.
V srpnu je poslední doba, kdy je vhodné bonsaje prostříhávat a zaštipovat.
- Rostliny po zaštípnutí musí mít dostatek času na tvorbu a vyzrání nových výhonů.
- U později prořezávaných bonsají by nové výhony nemusely dostatečně vyzrát a v zimě by snadno namrzaly.
Řízkování bonsají
Konec srpna a září je také vhodné období pro řízkování (hlavně jehličnanů a stálezelených listnáčů) a přesazování bonsají do nových misek. Také zakořeněné jarní řízky a semenáčky z množárny si zaslouží přemístění do nových pěstebních nádob.
Jak správně řízkovat letošní vyzrálé, polodřevnaté přířůstky?
- Řízky seřízněte na velikost asi 10 cm.
- Ošetřete je stimulátorem.
- Sázejte je do skleníku či pařeniště nejlépe do směsi zeminy, rašeliny a písku v poměru 1:1:1. Řízky zde do zimy zakoření, na jaře je můžete přesadit do květináčků.
Přesazování do větší misky
- Prohlédněte kořenový bal rostliny, oklepte zeminu asi z poloviny balu, odstraňte odumřelé kořeny a pokud je bal příliš velký a hustý, odstřihněte část kořenů (ne více než 1/3).
- Odtokové otvory v nové misce překryjte nejlépe kouskem síťky z umělé hmoty.
- Dno vysypte drenáží, například malými kamínky. Zabrání ucpání odtokových otvorů a tím zadržování přebytečné vody v misce a uhnívání kořenů.
- Na drenážní vrstvu nasypte trochu substrátu a do misky umístěte rostlinu, rozprostřete rovnoměrně kořeny a částečně je zasypte tak, aby se rostlina nevyvracela.
- Poté prohlédněte bonsaj ze všech stran, zda umístění odpovídá vašim představám, a substrát dosypte.
- Povrch můžete zakrýt mechem, doplnit kameny a rostlinu ihned důkladně zalijte.