Mám na zahradě tři broskvoně, ale stromy jsou stále malé a těch pár plodů, co jsem sklidil, mělo rozpůlené pecky. Vím, že je to špatnou výživou, ale jak to vylepšit? Ptá se Aleš Heřmanovský z Dobrušky
Půlení nebo také dělení pecek u broskvoní je způsobeno nedostatkem bóru. Broskvoně trpící nedostatkem tohoto prvku je možné přihnojovat Boraxem, což je speciální minerál, tetraboritam sodný, jež obsahuje přes 10% čistého bóru. Ale výživa broskví by měla být vyvážena, protože broskve jsou na výživu poměrně dost náročné – pečovat o ně je proto třeba komplexně. Pravidelné hnojení zajistí nejen bohatou úrodu, ale i rychlou regeneraci a zdravý růst broskvoní.
Hnůj a popel
- Broskvoním vyhovuje pH v rozmezí 6,5–8, tedy neutrální až zásaditá půda s obsahem vápníku, lehká a úrodná.
- Půdu je třeba důkladně vyhnojit již při sázení stromku a dále jej pravidelně přihnojovat, neboť bohatá tvorba plodů půdu rychle vyčerpává.
Půlení nebo také dělení pecek u broskvoní je způsobeno nedostatkem bóruAutor: Archiv ireceptar.cz
Hnojivo, které broskvím prospívá, musí obsahovat vhodný poměr základních živin – draslíku je potřeba více než dusíku, proto hnojení kupříkladu vyzrálým hnojem vyžaduje zkušenost a správný odhad. Tříletému stromu dopřejeme přibližně 10 kg hnoje, pětiletému 20 kg, desetiletému 40 kg, starým mohutným stromům až 100 kg.
Draslík a vápník můžete broskvoním dodat i prostřednictvím dřevěného popela.
úroda zdravé broskvoněAutor: Archiv ireceptar.cz
Speciální hnojivo pro broskvoně
V současné době je na trhu k dostání i speciální hnojivo určené přímo pro broskvoně. Rozpustné hnojivo, pokud jej pro přihnojování broskvoní zvolíte, by mělo obsahovat všechny potřebné živiny včetně mikroprvků, a to ve snadno přijatelné a vysoce účinné formě.
Broskvoně se tekutým hnojivem přihnojují jednou týdně či ob týden, hnojivová zálivka by měla přijít na mírně vlhký povrch půdy. Tuto rychle dostupnou výživu lze kombinovat i s jarním či podzimním hnojení hnojem.