Čechrava získala své jméno díky krásným květům, jež připomínají načechraná ptačí pírka. Rozkvétají v barvě bílé, růžové i vínové a daří se jim i ve stinných koutech. Není divu, že čechrava, odolná a tvořící úhledné trsy, je velmi oblíbenou trvalkou…
Čechrava (Astlibe) rozkvétá v červnu a v červenci. Tato trvalka je vskutku ideální okrasnou rostlinou, protože kromě krásných květenství vyniká i kompaktním tvarem, daří se jí ve stínu, kde příliš druhů rostlin ochotně nekvete, a navíc je dokonale mrazuvzdorná. Květenství jsou velmi trvanlivá i ve váze a lze je také sušit. Vlastností čechravy si již dávno povšimli zahradní projektanti, a tak čechravy najdeme i v parcích, sadech či v zámeckých zahradách.
Čechrava u jezírka i v květináči
Čechravy se dobře vyjímají zejména ve výsadbách kombinovaných s širokolistými trvalkami, jako jsou hosty, bergénie a popelivky. Krásně vyniknou i ve spojení s jakoukoliv vodní plochou.
- Nízkým druhům se bude dařit ve stinnější části skalky nebo i v nádobách.
- Vysoké druhy jsou zase pěknou součástí trvalkových záhonů a dobře vyniknou i jako doplněk keřových skupin.
čechravaAutor: Archiv ireceptar.cz
Vysoké druhy se velmi dobře hodí k řezu, kromě okamžité dekorace ve váze je můžeme také úspěšně sušit a použít pro tvorbu suchých aranžmá.
Druhy a kříženci
Čechravy pocházejí z východní Asie, kde jich roste kolem třiceti druhů, v zahradní kultuře ale nejčastěji najdeme jejich odolné křížence.
Astilbe x arendsii představuje nejčastěji pěstovanou skupinu čechrav. Zahrnuje řadu kultivarů kvetoucích v mnoha barevných odstínech.
Astilbe astilboides je druh pocházející z Japonska, až 90 cm vysoký. Květy má bílé, v hustých květenstvích.
Astilbe chinensis pochází se severní Číny a z Koreje. Květy jsou růžovofialové a ze všech druhů kvete nejpozději. Mezi ostatními také vyniká vyšší tolerancí vůči suchu.
Astilbe. chinensis var. Pumila je varieta, které dosahuje jen 20 cm a velmi dobře se uplatní ve skalkách nebo v nádobách.
Astilbe crispa dorůstá pouze do výše 15 cm. Květy mohou být v odstínech od bílé po tmavě růžovou.
Jak je pěstovat?
Aby se čechravám dařilo, je třeba dodržet několik základních podmínek.
- V prvé řadě je to požadavek na polostinné až stinné stanoviště.
- Půda by měla být hlubší, vlhká a vždy kyselé reakce.
Výsušné, písčité půdy čechravám nesvědčí. Druhému extrému, tedy půdě podmáčené, vlhké a jílovité s nedostatkem půdního vzduchu se také vyhneme. Pokud struktura půdy vyhovuje, je třeba se ještě věnovat půdní reakci. Pro podporu kyselého pH se doporučuje vylepšit zeminu přídavkem rašeliny, či rostliny občas přihnojit hnojivem s kyselou reakcí.
Přesazení rostliny omladí
Aby byly čechravy stálé krásné, měli bychom je jednou za 4–5 let zmladit. Nejvhodnější dobou je jaro:
- Rostliny vyryjeme ze země, trsy pečlivě probereme a všechny staré či uschlé oddenky odstraníme.
- Zpět na stanoviště pak sázíme jenom ty největší a nejlépe vyvinuté části.
- Před vsazením oddenků zpět do půdy je vhodné dané místo přerýt, odstranit podzemní části vytrvalých plevelů a vylepšit zeminu kompostem nebo rašelinou.
Rozmnožování
Množení původních druhů čechrav je snadné – stačí pouhý výsev osiva. Křížence je ovšem nutné množit vegetativní cestou. Kromě dělení trsů lze dělit i oddenky, které nařežeme tak, aby každý oddělek obsahoval minimálně jedno očko. Poté kousky oddenků vysadíme přímo do květináčků nebo do volné půdy.