Proč na záhony nesázet stroužky konzumního česneku neznámého původu? Protože zavlečení škůdci a choroby mohou znemožnit pěstování česneku i jahod na mnoho dalších let.
Jedním z nejvýznamnějších šlechtitelů česneku u nás je Ing. Jan Kozák z Poběžovic, který se šlechtěním česnekových odrůd zabývá již více než dvacet let a jeho pracoviště se stalo největším producentem česnekové sadby u nás.
Tucet odrůd česneku
Až dosud bylo v Poběžovicích vyšlechtěno nejméně osmnáct odrůd, další jsou v registračním řízení a další odrůdy ve vývoji. Na tomto pracovišti už vyšlechtili nejvíce česnekových odrůd v Evropě. (V EU je registrováno celkem asi 112 odrůd – v počtu odrůd česneku se Česká republika řadí na druhou pozici.)
Blanin II
Ozdravený (viruprostý) klon původní odrůdy paličáku Blanin. Stejně jako původní odrůda je velmi dobře skladovatelný a podle zkušeností ho mohou konzumovat i lidé, kteří se kvůli problémům se žlučníkem musí vyhýbat jídlům obsahujícím česnek. (Totéž platí i o odrůdě Bjetin.)
Blanin IIAutor: Archiv ireceptar.cz
Záhorský II
Ozdravený (viruprostý) klon původní odrůdy nepaličáku Záhorský. Původní odrůda byla tři desetiletí nosnou odrůdou ve velkovýrobním pěstování česneku. Nová odrůda nabízí spolehlivost při pěstování a vysoký výnos.
Záhorský IIAutor: Archiv ireceptar.cz
LAN (novošlechtění)
Velkostroužkový paličák s vysokým výnosem a velmi ostrou, ale ušlechtilou chutí (bez pachutě). Od tzv. ruských paličáků se liší dlouhým „ocáskem“ na špičce stroužku.
LANAutor: Archiv ireceptar.cz
Jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem?
Vzhledově jsou úplně stejné, rovněž stejně je můžeme použít i v kuchyni. Sadba však musí na rozdíl od konzumního česneku splňovat určité parametry týkající se hlavně zdravotního stavu. Já osobně vždy varuji před sázením konzumního česneku neznámého původu, protože si můžeme na pozemek zanést bílou sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné. Když sníme tisíc háďátek, ani si toho nevšimneme, když si přitáhneme do zahrady jediné, můžeme se navždy rozloučit s pěstováním nejen česneku a všech cibulových rostlin, ale i některých dalších plodin, například jahod. Při nákupu musí na požádání prodejce předložit potvrzení o kvalitě standardní sadby a visačku. Z obojího musí být zřejmé, že se jedná o sadbu.
Foto: Lenka Lefnerová, Antonín Kozák a Shutterstock