Chřestovníček, mandelinka, vrtalka: jak před nimi chránit květiny a zeleninu?

Druhy hmyzu, jež se přiživují na zelenině a květinách, zahrádkáři na záhonech rádi nevidí. Napadené rostliny mohou znehodnotit i zahubit. Proto je důkladně prohlížíme a při výskytu nevítaných hostů chráníme.

Určité druhy hmyzu jsou již přímo specializované na konkrétní druhy zahradních rostlin. Proto pokud na nich škůdce objevíme, poměrně snadno určíme, o který se jedná. Přesto je důležité si ověřit, s kým máme tu čest. Zvláště larvy je snadné zaměňovat, a pak bychom mohli omylem hubit například užitečné larvy slunéček nebo pestřenek.

Chřestovníčkům chutnají lilie

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Chemickou ochranu se vyplatí provádět za teplého, slunečného počasí, kdy brouci i larvy vylézají na povrch rostlin a jsou tak snadno zasažitelní.

Chřestovníček liliový (Lilioceris lilii a Lilioceris merdigera) vykusuje na listech drobná okénka, později se objevují i větší požerky, často na okrajích listů. Škůdce dokáže poškodit i poupata lilií. Při silném přemnožení zdecimují chřestovníčci porosty lilií natolik, že rostliny hynou.

Vzhledem k tomu, že brouk může mít i tři generace během roku, je nutná jeho likvidace okamžitě, jakmile zjistíme jeho přítomnost.

  • Brouci jsou velcí 6–7 mm
  • L. merdigera má zářivě červené až žlutočervené tělo s červenýma nohama a hlavou.
  • L. lilii se liší tmavýma nohama a černou hlavou.
  • Slimáčkovité larvy mají malou hlavu, šedožluté až špinavě šedé zabarvení a tělo pokryté slizovitými výkaly.

chřestovníček liliovýChřestovníček liliový Autor: Archiv ireceptar.cz

Brouci kladou vajíčka na spodní stranu listů, larvy jednotlivých generací škodí od května během celého léta. Brouci se líhnou po 4 týdnech, poslední generace brouků přezimuje.

K aplikaci je vhodné použít například přípravek Calypso 480 SC nebo Karate Zeon 5 SC s přidáním smáčedla Silwet L.

Pruhovaná mandelinka

Dospělí brouci mandelinky bramborové (Leptinotarsa decemlineata) přezimují v půdě v hloubce 10 až 40 cm, kde jim neškodí nepřízeň počasí, především mrazy.

  • Jakmile se na jaře půda prohřeje asi na 14 °C v hloubce kolem 25 cm, vylézají brouci z půdy.
  • Po páření samičky kladou vajíčka.
  • První larvičky se líhnou v závislosti na teplotě za 4 až 15 dnů a jejich vývoj, přestože mají čtyři vývojová stadia, trvá jen 12 až 20 dnů.
  • Čím jsou larvy větší a starší, tím jsou žravější. Zakuklí se za 7–15 dnů.

Nejúčinnějším termínem pro postřik je období vývoje larev v 1. vývojovém stadiu. V tomto období jsou larvy likvidovány velmi spolehlivě, proto se vyplatí provést postřik co nejdříve.

Mandelinka bramborováMandelinka bramborováAutor: Archiv ireceptar.cz

Z účinných postřiků registrovaných proti mandelince je vhodné použít například Calypso 480 SC, Karate Zeon 2,5 G, Mospilan 20 SP nebo Nurelle D.

Brouky i larvy na menších plochách můžeme snadno i ručně sbírat.

Kdo navrtává pórek?

Vrtalka pórová (Phytomyza gymnostoma)je drobná muška, která má za sezónu dvě generace. Na jaře vylíhnuté mouchy sají na listech cibulovin, kde vznikají korálkovité, dobře viditelné vpichy. Larvy jarní generace poškozují koncem dubna a v první polovině května přezimovaný pór, ozimou cibuli, cibuli ze sazečky a na podzim vysazený česnek.

Druhá generace napadá především pór, kde jsou asi škody největší a dobře viditelné, protože konzumní část bývá doslova prolezlá larvami, které se později kuklí. Nápadné hnědé oválné kukly pak nacházíme v rostlinách celou zimu. Kromě póru napadá druhá (podzimní) generace i výsevy ozimé cibule a cibuli perlovku.

  • Cibuloviny ošetřujeme v době hromadného rojení dospělců do počátku líhnutí larev škůdce 1. generace, tedy v době od dubna až do počátku května.
  • Proti 2. generaci pak zasahujeme od konce srpna do září.
  • Do aplikační kapaliny se doporučuje přidat smáčedlo.
  • Při silném výskytu je vhodné ošetření po 7–10 dnech opakovat.

Mezi vhodné přípravky patří například Calypso 480 SC.

Laisser un commentaire