Okrasný trávník můžeme na jaře ošetřit v zásadě dvěma různými způsoby, přičemž nejlepší je jejich vzájemná kombinace. Provzdušníme tak travní porost i jeho kořenový systém.
Provzdušnění, vyčištění, prořezání
Aerifikace znamená odstranění travní plstě a jiných nečistot z prostoru mezi jednotlivými rostlinami. Tímto způsobem se částečně nakypří půda mezi stébly, takže trávník na tom bude o něco lépe. Ke kořínkům se dostane vláha a živiny.
- Aerifikátor je vybaven pružinovými hrabicemi, jež efektivně vyhrabou nejen plsť, ale poradí si i s velkým množstvím jinak obtížně odstranitelného mechu, rostoucího především na stinných místech a na kyselých půdách.
Vertikutace má za úkol svisle prořezat travní koberec, aby se vzduch dostal ke kořenům, a kořeny zároveň zkrátit a tím je donutit k obnově. Trávník je pak ve výsledku nejen čistý, ale také zdravý a svěže zelený.
Vertikutace má za úkol svisle prořezat travní koberec, aby se vzduch dostal ke kořenůmAutor: Archiv ireceptar.cz
K vertikutaci lze použít speciální hrábě nebo vertikutátory, používající řadu ocelových nožů, které plochu prořezávají.
- Nože vertikutátoru se velmi dobře poperou s množstvím mechu a jiných nečistot a tím částečně nahradí i aerifikaci.
Vhodné nářadí či stroje vybíráme podle velikosti trávníku
Pro nejmenší zahrádky, třeba právě ty v zahrádkářských koloniích, je zbytečné pořizovat zařízení poháněné elektrickým nebo spalovacím motorem. Trávník tam vyčistíme železnými či dražšími speciálními vertikutačními hráběmi, které briskně zatočí s nejrůznějšími nečistotami, travní plstí a mechem. Stojí asi 1600 Kč včetně ergonomické násady.
Pro větší zahrady s výměrou do 500 m² můžeme už uvažovat o elektrickém aerifikátoru. Tyto stroje mají šasi vyrobené ze dvou odlišných materiálů. Nižší třída disponuje tělem z termoplastického materiálu a aerifikačním válcem uloženým do kluzných pouzder. Za takové zařízení dáme asi 2500 Kč.
vertikutační podrážkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Dražší vertikutátory poháněné elektrickou energií z přívodní šňůry mají tělo z ocelového, někdy i pozinkovaného plechu a masivní nožový válec. Jejich ceny startují na 4000 Kč, renomované značky stojí až 10 000 Kč.
Pro velké zahrady
Pozemek o výměře 1000 m² a větší, který je převážně pokrytý pěstěným trávníkem, už vyžaduje investici do motorového vertikutátoru. Raději se vyhneme příliš levným strojům s neznačkovými motory, protože bychom později mohli jen těžko shánět náhradních díly, anebo by byly příliš drahé.
Kvalitní stroje používají zásadně značkové OHV motory Briggs & Stratton, případně jejich ještě modernější OHC ekvivalenty od Hondy. Od původních motorů s žebrováním hlavy válce (ty jsou vybaveny SV rozvodem) se kvůli větším vibracím, vyšší spotřebě a celkově menšímu uživatelskému komfortu postupně upouští.
Také pracovní komora by měla být celokovová a vertikutační válec s noži musí mít valivé uložení. U vertikutátorů s válcem uloženým kluzně je totiž vyšší riziko, že se při častějším používání porouchají. S pojezdovými koly je to stejné — u kluzných pouzder se mnohem častěji vyskytuje nežádoucí vůle.
benzínový vertikutátor se hodí pro větší zahradyAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Kvalitní benzinové vertikutátory stojí asi 11 000 Kč, profesionální až 20 000 Kč.
Využití sběracího koše je na našem uvážení, protože při velkém množství vyhrabávaného materiálu raději tento vak demontujeme a materiál shrabeme a odvezeme na kolečku.
Multifunkční stroje
Zajímavou možnost máme, když požadujeme více než jen provzdušňovač. Jeden z německých výrobců přišel s naprosto revolučním řešením: Sekačku o záběru necelých 40 cm standardně vybavil aerifikačním válcem, který je navíc vypínatelný. Jsou to vlastně dva stroje v jednom, což přináší znatelnou úsporu provozních nákladů. Tato speciální sekačka stojí asi 7000 Kč.
V dnešní době máme také možnost vybírat z nejrůznějších multifunkčních zařízení, kdy jeden motor obsluhuje několik pracovních nástrojů. Nejjednodušší jsou malé rotační kultivátory s jednoválcovým motorem o obsahu kolem 50 cm³, u nichž aerifikační hrabice nebo vertikutační hvězdice montujeme místo kypřicí soupravy na vývodovou hřídel šnekového převodu. Takový šikovný pomocník má však jednu nevýhodu — stojí kolem 20 000 Kč.
vertikutační nožeAutor: Archiv ireceptar.cz
Větší stroje jsou vybavovány různými „sekačkovými“ motory s objemem válce od 160 do 190 cm³ a stejně jako jejich menší sourozence je využijeme na čištění trávníků nebo kultivaci záhonů. A cena je paradoxně nižší, stroj s aerifikačními pružinami a kultivačními noži stojí asi 13 000 Kč.
Největším zařízením určeným k provzdušňování je stavebnicový stroj vybavený „sekačkovým“ typem motoru s odstředivou spojkou. V základním setu máme k dispozici aerifikační pružiny, které podle potřeby jednoduše vyměníme za vertikutační nože. Zařízení je poháněno šnekovým převodem a jeho záběr je až úctyhodných 60 cm. Motor lze odejmout a využít celoročně i na jiných strojích. Nejlevnější provedení koupíme zhruba za 25 000 Kč.
Poznámka: Při prvním použití stroje se nám určitě nepodaří trávník důkladně vyčistit, proto plochu projedeme ještě jednou nebo i víckrát.
Foto archiv firem