Uvolněné záhony stačí urovnat hráběmi a znovu osít. Především listová zelenina ochotně roste i na podzim a do salátů jsou mladé listy výtečné.
Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík. Díky podzimnímu výsevu budeme moci sklízet mladé, šťavnaté a zdravé lístky velmi časně zjara, kdy je čerstvá zelenina tolik zapotřebí.
Pomůže i levná netkaná textilie
kryt z netkané textilieAutor: Archiv ireceptar.cz
Skleník, pařeniště nebo fóliovník je při podzimním pěstování velmi dobrým pomocníkem, ale účinná je i netkaná bílá textilie, kterou záhon důkladně překryjeme. Vzcházející rostlinky ochrání proti chladu, udržuje vlhkost.
Mulčování je užitečné po celý rok
Pokud mezi řádky položíme mulč, posečenou trávu nebo slámu, bude v půdě držet vlhkost, chránit ji před změnami teplot, podporovat půdní mikroorganismy v práci a naopak částečně bránit růstu plevelům.
Nenechte půdu nahou
Nevyužité zeleninové záhony je ideální osít zeleným hnojením, například svazenkou vratičolistou. Do zimy ještě stihne vykvést, nasytí včely a půdu obohatí o cenné živiny, až ji do ní po posečení zapravíme. A pokud služby zeleného hnojení nevyužijeme, alespoň záhony zamulčujeme – odkrytá místa jen lákají plevely k obsazení a půdě nepropsívají.