Ovocné stromy mohou trpět nedostatkem železa a tudíž žloutnutím, hnědnutím a opadem listů, i když je ho v půdě dostatek. Jak podobným neduhům předcházet a jak je léčit?
Ačkoliv máme broskve již řadu let, v letošním roce se u nich objevil nedostatek železa. Nevíme ale, co to zavinilo a zda lze nedostatek nějak odstranit, ptá se Lubomír Koupení z Dymokur
V zásadité půdě se železo špatně vstřebává
Tento jev je u ovocných stromů velmi častý. I přes velký obsah železa v půdě je běžné, že rostliny nemají dostatečný přísun tohoto prvku, což je způsobeno blokací prostřednictvím zásadité reakce půdy, vysokým obsahem vápníku ve formě uhličitanů, nadbytkem stopových prvků Cu, Mn, Ni, Zn, Cd a nadměrnou výživou fosforem.
Nedostatek železa u broskví.Autor: Archiv ireceptar.cz
Jelikož rostliny nedokáží přemísťovat železo do nových částí ze starších orgánů, projevuje se nedostatek tohoto prvku především na nových výhonech a listech. Starší listy pak mají železa dostatek.
Také přemokřená půda může zavinit nedostatek železa
Nedostatek může být i dočasný – chvilkový, a to v případě, že rostlina žije ve špatně propustné půdě, která je po určitou dobu přemokřená. Velký vliv má zhoršení přístupu vzduchu ke kořenům rostliny. Na listech rostlin se začne projevovat chloróza, listy zprvu žloutnou, ale žilky zůstávají zelené, následně pak zežloutnou listy celé a usychají i konce výhonů.
Nedostatke i nadbytek minerálů a stopových prvků může ohrozit úrodu.Autor: Archiv ireceptar.cz
Rychlá léčba ovocných dřevin
Pro léčbu doporučuji postřik roztokem zelené skalice v 0,3% koncentraci nebo tekutým železem. Podle příznaků výskytu opakujeme postřik každý druhý týden.