Šťastný bambus – tak se přezdívá zajímavému druhu dracény s krouceným stonkem, jejíž výhonky se prodávají ve svazcích v miskách s vodou. Překvapivě dobře však roste i v květináči, v běžném substrátu.
Lucky Bamboo, kultivar dračince pruhovaného (Dracaena sanderiana) je velmi dekorativní rostlina s kroucenými stonky a svěže zelenými lístky – výhonky. Ve váze je velmi dekorativní, ať již samotná, nebo ve svazku, ve kterém jsou výhonky často prodávány. Můžete ji ale pěstovat stejně jako běžné pokojové rostliny.
lucky bambooAutor: Archiv ireceptar.cz
Z hydroponie do substrátu
Lucky bamboo známe především jako rostlinu pěstovanou hydroponicky. Avšak prokázalo se, že rostliny rostou i v substrátu (pozn. autora: provedl jsem test, kdy jsem skupinu hydroponicky pěstěných exemplářů po třech měsících přesadil do květináčů – rostly rychleji a zlepšila se jim celková kondice).
- Před přesazením do substrátu přestříhneme pásky, jež drží rostliny pohromadě, dáme pozor, abychom nepoškodili kořeny. Kořeny nezakracujeme.
- Slabé nebo hynoucí kusy vyřadíme, většinou se je již nepodaří zachránit.
- K zasazení potřebujeme běžný substrát pro pokojové rostliny.
- Sázíme po pěti až šesti kusech do větších květináčů, jinak si rostliny navzájem konkurují, vyčerpávají živiny a nerostou.
- Po dvou týdnech poprvé rostliny přihnojíme tekutým hnojivem, jejich zdravotní stav se tím znatelně zlepší.
Jak šťastný bambus množit?
Množení Lucky Bamboo je vhodné již pro mírně pokročilé pěstitele. Pokud na jednotlivých exemplářích vyrazila nová očka, můžeme je rozmnožit: rostliny rozdělíme zhruba dva centimetry nad místem, kde očko roste z kmínku. Množení má však jeden háček: po rozdělení musíme vzniklou ránu zacelit horkým voskem, jinak kmínek začne zasychat a nová rostlinka uhyne.