Forzýtii neboli zlatici lze udržovat krásnou řezem

Keře, které se zjara zcela obalí zářivými, žlutými květy jsou jarním potěšením pro každou zahradu. Můžete vybírat různé druhy, odrůdy a křížence podle toho, jaký tvar a vzrůst si přejete. Plnou krásu v rozkvětu pak podpoří každoroční řez.

Se zlaticemi neboli forzýtiemi se můžeme těšit již od poloviny prosince, pokud si je necháme doma ve váze rozkvést jako barborky. Můžeme je tak rychlit až do doby, než pokvetou venku. Na jaře jsou pak forzýtie jedny z prvních, které rozkvetou v zahradách i parcích. Jsou krásnými solitéry, hodí se i pro volně rostoucí živé ploty.

Budeme–li pozorovat jednotlivé keře na různých místech, zjistíme, že se liší růstem i barvou květů. Některé jsou husté, pevné, k nebi rostoucí, jiné ve výšce dvou metrů ztratí o dobývání nebe zájem a ohýbají se k zemi. Jde o příbuzné, které se od sebe opravdu trochu liší.

Zajímavé druhy, hybridy a odrůdy zlatice

Rostliny s pevným keřem patří ke skupině zvané Forsythia intermedia. Jsou to kříženci vyšlechtění z původních druhů – jejich vyzrálé pruty se hodí na barborky. Při zachování určitých pravidel z nich lze vytvořit živý plot i tvarovaný stromek.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Stále častěji se setkáme i s menšími druhy a odrůdami, sotva metr vysokými a hustě obalenými květy. Ty patří k zlatici Forsythia ovata, z odrůd je možné jmenovat například Maluch či Tetragold. Velmi bohatě kvetou, hodí se k výsadbě jako samostatně rostoucí keře i do nižších živých plůtků. I jejich výhony jsou vhodné k řezu a rychlení.

Převislé odrůdy (Forsythia suspensa) nejčastěji vídáme jako podrost pod vysokými stromy v rozlehlých parcích či na pietních místech. Můžeme je vysadit ke stěně domu a pokud je vyvážeme na pevnou oporu, mohou držet jako popínavý keř. Oproti oběma prvně jmenovaným druhům mají menší násadu květů. Zatímco převislé druhy a odrůdy mají na patnácticentimetrové délce nového výhonu obyčejně jen 2–4 řady oček, ze kterých mohou být květy, u vysokých odrůd je to mnohdy 5–6 řad a u „zakrslých“ dokonce i 8–10 oček.

Tvarování keřů

Rostlinu tvarujeme podle toho, jaký keř chceme mít. Prostokořenné sazenice je vhodné seříznout hned po výsadbě, u kontejnerovaných stačí řez po odkvětu.

  • Sazenicím prospěje i přihnojení, například hnojivem pro okrasné dřeviny.

    Celý keř zkrátíme na polovinu výšky a dva ze zkrácených výhonů ještě až na jednu řadu oček nad zemí. Ty poloviční budou tvořit základ hustoty keře, z těch hluboko seříznutých budou dlouhé pruty do výšky.

  • Při třech výhonech hluboko seřízneme jeden, při čtyřech dva, při pěti tři a tak dále, vždy hezky rovnoměrně, delší výhony necháváme spíš na obvodu.
  • Pokud bude teplé léto, pokvetou už příští rok na jaře i dlouhé pruty, ty je pak možné zkrátit ještě v srpnu asi o 15–30 cm.

Zlatice může vytvořit i nádherný živý plot.Zlatice může vytvořit i nádherný živý plot.Autor: Sharon Day / Shutterstock.com

Forzýtie na kmínku

Z pěkné sazenice s jedním výhonem lze upravit a zapěstovat stromeček. Buď naroubujeme F. ovata na korunku nebo seřízneme prut dlouhý asi 150 cm o třetinu a kromě 6–10 pupenů všechny ostatní odspodu odlámeme. Tak lze za dva roky vytvarovat pěkný kvetoucí stromek. 

Jak a kdy provádět udržovací řez?

  • Všechny typy forzýtií upravujeme řezem těsně po odkvětu. Udržujeme světlejší keře s dvouletým dřevem, které nejvíce kvete.
  • Zakracováním letních výhonů dosáhneme zahuštění rostlin a teprve potom keř či korunka kvetou v celém objemu, ne jen na vrcholcích a po obvodu.

Řez přestárlých či poničených keřů

Zlatice dobře snášejí tvrdý řez až těsně nad zemí a dobře zmladí. První rok po tomto zákroku narůstají velmi dlouhé, bujné výhony. Další péče je pak shodná s úpravou nově vysazených keřů.

Laisser un commentaire