Fuchsie, balkónová rostlina s kouzelnými květy

Fuchsie je oblíbená tradiční květina pro balkony, lodžie a terasy, která nadchne začátečníky i náročné pěstitele. Kvete ochotně i ve stínu, období květu je velmi dlouhé. Můžete ji pěstovat ve formě keříčkové, převislé i na kmínku.

Díky pestrým barvám a okouzlujícím tvarům květů se fuchsie již po léta drží na předních pozicích žebříčku oblíbenosti. Kromě půvabných barev a tvarů květů patří k jejím velkým přednostem také dlouhá doba kvetení – květy můžeme obdivovat od jara až do podzimu, takže rostlina vypadá stále velmi atraktivně.

Fuchsie pocházejí z Jižní Ameriky a z Mexika, jen několik málo druhů můžeme najít na Novém Zélandu. S objevem Nového kontinentu se květina dostala do Evropy a velmi rychle se zde ujala. Zpočátku sloužila jako luxusní dekorace na nádvořích a v zahradách sídel šlechty, teprve později se rozšířila do obyčejných zahrádek. A dnes patří k základním balkónovým květinám.

Kultivary nejrůznějších barev i tvarů

V průběhu cíleného pěstování prošly fuchsie intenzivním šlechtěním, které začalo již v první čtvrtině 19. století v Anglii, brzy se připojili i šlechtitelé ve Francii, v USA a v Německu. Původní druhy daly vznik kříženci Fuchsia x hybrida, právě s ním se dnes na prodejních pultech setkáte v 90 %. Kultivarů Fuchsia x hybrida je nespočetné množství druhů. Odlišují se nejen barvou květů, ale také jejich tvarem a velikostí. Variabilní je i tvar rostlin a jejich olistění. Můžete si vybrat fuchsie vzpřímeně rostoucí, obloukovitě převislé i zcela převislé. Barva květů je nejčastěji fialová, růžová, bílá či červená, a to v mnoha odstínech a i vícebarevných kombinacích. Květy mohou být jednoduché, poloplné i plné.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Zajímavým druhem je F. magellanica, která u nás může přezimovat ve venkovní kultuře. Mírné zimy snáší dobře, v případě tuhých mrazů pak pomůže přikrývka z listí nebo pečlivé zakrytí rostliny bílou netkanou textilií.

Právě díky variabilitě tvaru keříku je použití fuchsií velmi mnohostranné:

  • Pro záhonové výsadby se hodí vzpřímeně rostoucí kultivary.
  • Do truhlíků zvolte vedle vzpřímeně rostoucích i polopřevislé typy.
  • Do závěsných nádob pak vyberte zcela převislé kultivary.
  • Samostatnou kapitolou jsou pak kmínkové fuchsie, nebo fuchsiové bonsaje.

Vděčné květiny do stínu

Velkou výhodou fuchsií je, že dobře snášejí i zastíněná stanoviště, zatímco naprostá většina balkonovek zastínění nesnáší – například petúnie nebo muškáty v polostínu hůře kvetou a jsou častěji napadány chorobami a škůdci. Fuchsiím naopak polostín maximálně vyhovuje a lze je tak použít i na místech, kde by se jiným kvetoucím balkonovkám či letničkám nedařilo. Fuchsie samozřejmě rostou i na slunci, jen je třeba chránit je před úpalem.

fuchsie - bílá variantafuchsie – bílá variantaAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování 

Rostliny nesnášejí přeschnutí a dokonce, pokud se nedostatek vláhy několikrát opakuje, mohou květiny i uhynout. Květiny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování tekutým hnojivem, a to zejména na počátku vegetačního období.

Po sezoně se nemusíte s oblíbenými rostlinami rozloučit, fuchsie mohou dobře přezimovat na světlém místě při teplotě okolo 5–10 °C. Určitě dobře zazimujte zejména rostliny na kmínku, protože teprve s léty, kdy jejich kmínek sílí a mohutní, nabývá celá rostlina na kráse.

Na jaře, na konci vegetačního klidu, je třeba fuchsie přesadit do větší nádoby a doplnit jim novou zem. Nezapomeňte také na řez korunky, je nutné ji prosvětlit a zakrátit úměrně kořenům. Také je třeba odstranit všechny slabounké a zahušťující větvičky, dále větévky zaschlé a poškozené. Příliš dlouhé výhony zakraťte asi o polovinu těsně nad narašeným očkem rostoucím ven z keře.

Vypěstujte si vlastní fuchsii na kmínku

Cena kmínkových fuchsií je mnohem vyšší než cena keřových typů. Výše ceny je totiž odvislá od pěstebního postupu, protože vypěstovat vzrostlý exemplář fuchsie na kmínku je časově mnohem náročnější, než připravit keříčkovitě rostoucí typ.

fuchsiefuchsieAutor: Archiv ireceptar.cz

Z řízku si můžete půvabnou fuchsii na kmínku vypěstovat i sami:

  • V případě stromkové varianty potřebujete 9–11 měsíců k tomu, abyste vypěstovali opravdu pěkný exemplář.
  • Přibližně v červnu vysaďte mladé řízky do květináčků, a když zakoření a naroste jim terminální výhon, začněte rostlinku vyvazovat k opoře.
  • Ve chvíli, kdy výhon dosahuje výšky 70–80 cm, zastříhněte jej, tímto zásahem se vytvoří základ korunky.
  • Posléze korunku tvarujte řezem tak, aby byla stejnoměrná a bohatě rozvětvená. A příští rok na jaře bude stromková fuchsie připravena ozdobit vaši terasu. 

Choroby a škůdci

Největším nepřítelem fuchsií jsou molice a nejlepší ochranou proti nim je prevence. Keře tedy pečlivě a pravidelně kontrolujte: Rozhrňte korunky a prohlédněte i spodní strany listů. Čím dříve totiž případný atak škůdců odhalíte, tím lépe.

Zakročit je pak třeba okamžitě chemickým postřikem či zdravotně nezávadným postřikem na bázi olejů, který je nutné pravidelně opakovat.

Na fuchsiích se mohou vyskytnout i mšice a svilušky, proti kterým se postupuje stejně. Na choroby však fuchsie příliš netrpí.

Laisser un commentaire