Hloh, ač náš původní, si nezadá s keři okrasnými. Hustý a rozložitý, s pěkně tvarovanými, tmavozelenými a lesklými listy, se obsypává sněhobílými květy a posléze červenými plody. A jak květy, tak plody i listy jsou léčivé.
Hloh obecný (Crataegus laevigata)
- stimuluje srdce a upravuje jeho poruchy
- normalizuje krevní oběh
- snižuje krevní tlak
- celkově uklidňuje.
Pomáhá proto především při srdečních obtížích nervového původu, bušení a bolestech srdce, nespavosti a také při vysokém krevním tlaku.
Užívaná část
Účinné látky jsou obsaženy v květech, listech i plodech, které se však využívají pouze zřídka.
- Květy a listy sbíráme krátce před rozvitím nebo těsně po něm, tedy od května do června. Při letošním rychlém jaru je nejvyšší čas!
- Plody se sbírají v době zralosti, na podzim – od září do října.
Nasbírané rostlinné léčivo sušíme rychle a důkladně, jinak uskladněná bylina zplesniví. Choulostivé jsou obzvlášť květy, které při nesprávném postupu často zhnědnou.
Účinné látky
- Triterpenové kyseliny a jejich deriváty (kyseliny krategová, ursolová a oleanolová), které posilují srdeční sval a pomáhají rozšiřovat srdeční tepny.
- Aminopuriny (adenin, adenosin a guanin), které regulují krevní oběh.
- Důležitý je též vysoký obsah flavonoidů, které mohou tvořit až několik procent.
Podávání
Dvakrát denně užíváme nálev ze dvou lžiček květů či listů na šálek vody. Nejvíce cenných látek obsahují listy, a nejúčinnější formou podávání je tinktura z nich připravená. Nálev z květů zase působí mírněji a má příjemnou chuť a vůni.