Nějaká potvůrka nám ožrala listy na lískových oříšcích, a to velice rychle. Prosím o určení. Kdo je ten uličník? ptá se čtenář Lukáš Dragoun z Kynšperku nad Ohří
Listy skořápkatého ovoce, mimo jiné tedy i lísky, ožírají zelenohnědé housenky píďalky (Boarmia consonaria). Při silném přemnožení (stalo se to například v předminulém roce) dokáží housenky listové plochy silně zde
cimovat.
- Píďalky se vyskytují se ve dvou generacích od května do srpna.
- Motýli létají v dubnu až květnu a letní generace v červnu až červenci a kladou velké množství vajíček.
Ochrana proti píďalkám
Z přípravků přítelských k životnímu prostředí i zdraví doporučuji k ochraně například biologický přípravek Biobit. Je třeba jej použít v období počátečního vývoje housenek, které po jeho pozření během několika hodin ustanou v žíru a do dvou dnů uhynou.
housenka píďalky (Boarmia consonaria)Autor: Archiv ireceptar.cz
Z chemických přípravků je možné použít například Calypso nebo Decis.
Listy ožírají i pilatky
Lokální holožíry jsou schopny způsobit i pilatky (Croesus septentrionalis a Nematus melanocephalus). Listy od okrajů ožírají jejich housenice dlouhé asi 22 mm. Mají černou hlavu a žlutozelené až modrozelené tělo. Při vyrušení housenice vztyčí zadeček a esovitě se prohnou.
housenice pilatek (Croesus septentrionalis)Autor: Archiv ireceptar.cz
- Dospělci jarní generace létají v květnu až červnu, letní generace pak v srpnu.
- Ke kuklení zalézají do půdy, kde se kuklí v podlouhlém, hnědém zápředku.
Při slabším výskytu stačí mechanické odstranění housenic, jinak doporučuji postřik v době žíru housenek stejnými přípravky jako u píďalek.
Pilatka (Nematus melanocephalus)Autor: Archiv ireceptar.cz