Přišel podzim a s ním nastává nejvhodnější doba pro výsadbu ovocných stromků i keřů. Budou přinášet radost a užitek mnoho let, proto je třeba dobře vybírat.
Předem bychom tedy měli vědět, jaké velikosti rostlina doroste, jaká poloha a půda jí vyhovuje i jak hodně ji budeme muset seřezávat, ošetřovat, zalévat a chránit. Ovocné stromy se dnes stávají i součástí okrasných zahrad, vždyť kromě krásy nám přinášejí i užitek – chuť a vůni čerstvě utrženého ovoce. Živý plot si můžeme vysázet třeba z rybízu, angreštu, malin, ostružin, černého jeřábu i dalších ovocných keřů. A stín na zahradě vytvoří jabloň, hrušeň, třešeň a další ovocné stromy stejně dobře jako javor, jilm, vrba či bříza.
sběr úrodyAutor: Archiv ireceptar.cz
Vybereme druhy a odrůdy podle stanoviště
Každá rostlina má určité požadavky na stanoviště, které musíme dodržet, aby dobře rostla a plodila.
- Jabloně rostou dobře od nížin až po vrchoviny s nadmořskou výškou kolem 700 m n. m.
- Hrušně jsou již náročnější a nad 600 m n. m. se jim moc nedaří.
- Ještě náročnější jsou meruňky a broskvoně, nad 500 m n. m. už vyžadují opravdu speciální péči. Podobně je na tom i vlašský ořešák.
- U švestek a slivoní záleží na původu, odkud pocházejí. Naše domácí odrůdy rostou i v podhorských oblastech, ovšem ty, které pocházejí z jižní Evropy, potřebují chráněná a teplá stanoviště.
- Jeřáb je otužilec, který roste i na horách. Navíc je krásný a třeba u odrůdy moravský sladkoplodý můžeme sklízet plody bohaté na vitamin C a ty zavařovat podobně jako brusinky, nebo z nich vyrábět ovocné víno. A pokud je nesklidíme my, udělají to za nás ptáci a budou nám vděčni za posilnění před odletem do zimních krajů.
Kde nakupovat?
Pro nákup keřů i stromků si vybereme nejlépe školku v blízkosti našeho bydliště, kde prodavači znají danou oblast a prodávají odrůdy, které se do ní hodí. Ovšem pokud se za námi požadovaným sortimentem musíme vydat dál, nevadí – měli bychom ovšem znát podnebí a typ půdy na své zahradě, abychom se se zkušenými zahradníky mohli poradit.
školka ovocných stromkůAutor: Archiv ireceptar.cz
Každý prodávaný stromek musí být opatřen visačkou, kterou vydává Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, kde najdeme nejen informace o odrůdě, kterou jsme koupili, ale visačka je současně i záručním listem kvality. Je na ní uveden druh, odrůda i podnož, na kterou byl stromek naočkován, zdravotní třída, kvalita a dodavatel. Podnož je důležitá, má vliv na celkový růst a proto i k ní přihlížíme.
Zákrsek nebo vznosný strom?
Podle velikosti zahrady se musíme rozhodnout, jak vzrůstný strom si pořídíme. Oblíbené zákrsky sice začnou rychleji přinášet úrodu, ale vyžadují každoroční péči a většinou nevydrží mnoho let. Vzrůstné stromy začnou plodit za delší dobu, ale potom už nepotřebují tolik péče a plodí desítky let. Krásně je to vidět v alejích podél cest, kde majestátní ovocné vysokokmeny nikdo neprořezává a ony přesto plodí každý rok.
Sázíme jen zdravé stromky
Pro podzimní výsadbu se nejvíce používají levnější prostokořené sazenice. Kořeny musejí být v prodejně dobře chráněny vlhkou rašelinou, pilinami nebo zeminou, protože sluneční svit a sucho velmi rychle ničí kořínky. I cestou domů musíme kořeny pečlivě chránit před sluncem a větrem, a tak třeba převoz na střeše automobilu bez zabalení a ochrany kořenů je nejlepší způsob, jak stromek zahubit.
jabloňAutor: Archiv ireceptar.cz
- Při výběru stromku si nejdříve prohlédneme kůru na kmeni a větvích. Musí být napnutá a svěží, pokud je scvrklá či poškozená, vybereme si jinou rostlinu.
- Poté si prohlédneme korunu. Kmen a hlavní výhon musí být rovné a mít vytvořeny postraní větve – základ budoucí koruny. Minimálně by měly být větve tři, ale lepší je pět až šest.
- Nejdůležitější jsou u každé sazenice kořeny. Nesmí být poškozené a suché.
Nadzemní výhony stejně při výsadbě zkracujeme a z větší části je odstraníme, ale kořeny musí zajistit dostatečné a rychlé zakořenění a tím i výživu rostliny. Proto u kořínků odstraňujeme jen zaschlé konečky a silnější kořeny seřízneme, abychom se dostali na živé dřevo.