Velké květy této exotické cibuloviny upoutají na první pohled. Většinou květině říkáme amarylka, ale ve skutečnosti to bývá hvězdník. Jak jej vypěstovat z cibule?
Amarylis belladonnaAutor: Archiv ireceptar.cz
To, čemu říkáme amarylis, bývá častěji hvězdník! Jedná se o dva různé druhy, které se díky jisté podobnosti květů rády zaměňují. Jak se v nich ale vyznat? Je to celkem jednoduché. Amarylis (Amarylis belladona) pochází z jižní Afriky a kvete čistě růžovými květy. Trubky jeho květů jsou užší a cípatější. Nepěstuje se příliš často, můžeme se s ním ale setkat i v zahradní výsadbě. Oproti tomu hvězdník (Hippeastrum) je právě ten druh, který na našich oknech najdeme z 99 %. Mohutné květy rostou na dlouhém stonku po dvou až pěti v široké paletě barev, z nichž jsou nejčastější bílá, červená, růžová nebo oranžová. Mnohé druhy jsou i dvoubarevné.
hvězdníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Každý rok nové kultivary
Hvězdníky jsou oblíbené a každým rokem se můžeme setkat na trhu s novými nádhernými druhy. Vzhledem ke své atraktivitě a poměrně snadnému pěstování se tento druh stal i oblíbeným artiklem sběratelů. Jeho vlastnosti jej rovněž předurčují jako ideální dárkovou rostlinu. Udělat někomu radost můžeme jak nakvetlou rostlinou, tak i cibulí v dárkové krabičce.
Výsadba cibule
Pokud se chystáme pěstovat hvězdník z cibule, je krokem číslo jedna správný výběr. Vzhledem k tomu, že se rostliny nejčastěji prodávají v uzavřených krabičkách, určitě ji při nákupu otevřeme a zkontrolujeme obsah. Cibule musí být pevná a musí rašit. Malé, seschlé nebo naopak silně narašené cibule s dlouhým stvolem nekupujeme.
- Cibuli vysazujeme do květináče, který volíme jen o něco větší, než je průměr cibule. Je jedno, z jakého bude materiálu. Tradičně používanou keramiku můžeme klidně nahradit plastovým květináčem a dekorativním obalem.
- Na dno nasypeme drenáž a na ni propustný substrát. Nikdy nevolíme humózní těžkou zem. Cibuloviny obecně preferují dobře propustnou půdu s přídavkem písku.
- Velmi důležitým bodem je hloubka výsadby. Cibule musí být bezpodmínečně z jedné třetiny nad povrchem.
Rašící květ a listy hvězdníkuAutor: Archiv ireceptar.cz
Po výsadbě a mírné zálivce rostlinu umístíme na světlý okenní parapet, při teplotě 22–25 °C. S pravidelnou zálivkou začneme, jakmile stvol několik centimetrů vyraší, a pak už ji zaléváme po celou dobu kvetení.
Pěstování hvězdníku
hvězdníkAutor: Archiv ireceptar.cz
Hvězdník je velmi vhodný do našich bytů, protože mu nevadí suchý vzduch a nižší vlhkost. Rostliny krásně zakvetou i na parapetu nad ústředním topením. Určitě bychom se ale měli postarat o to, aby hvězdník dostal to nejsvětlejší možné stanoviště. Rostlina se jinak příliš vytahuje a naklání za zdrojem světla. Mnohdy se vyplatí těžké květy podepřít tyčkou. Květní stvol obvykle nese 2–4 květy, někdy máme štěstí, že místo jednoho květního stvolu vyrostou dva. Květ vydrží déle, přeneseme–li rostlinu do chladnější místnosti. Nejčastěji kvete od ledna do dubna.
Pro nakvétání vyžaduje hvězdník období sucha
Hvězdník pochází z Jižní Ameriky, z oblastí s výrazným obdobím sucha. Proto také velkokvěté hybridy vyžadují přesné dodržování období sucha, aby pravidelně vykvétaly v zimě nebo časně na jaře.
Péče po odkvětu
Po odkvětu odřízneme stvol a udržujeme jen velmi mírnou zálivku. Přes léto rostlinám prospívá pobyt venku, cibule hezky zesílí a rostliny jsou i odolnější. V září zálivku zcela ukončíme, všechny zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Pokud stvol zcela neuschnul, uřízneme jej asi 3 cm nad cibulí. Cibuli uložíme při teplotě 15 °C i se starým květináčem na suchém místě a asi po třech měsících, když se na vrcholu cibule viditelně objeví nové poupě, vyjmeme cibuli, zbavíme ji starých kořenů a vysadíme ji do čerstvého substrátu. A všechno začíná nanovo. Důležité je dodržet období klidu a nespěchat se zálivkou.
Množení hvězdníku
Hvězdník množíme postranními cibulkami, které oddělujeme od mateřské rostliny. Můžeme ho množit také semeny, která však musí být čerstvá, je to ovšem postup náročný. Ze škůdců bývá rostlina napadána třásněnkami.