Veliké, jakoby sametové květy sytých barev rozkvétají na úhledném, pěkně olistěném keříku. Ibišky zkrášlí každý pokoj, dodají mu barvy, měkkost, pohodu. Jak však docílit pěkného tvaru rostliny a bohatého kvetení?
Ibišky rostou divoce v tropických a subtropických oblastech skoro po celém světě. Rod Hibiscus je opravdu obsáhlý, zahrnuje 200 až 300 druhů. Patří do čeledi rostlin slézovitých (Malvaceae) a pokud si prohlédnete květy slézu, jistě najdete podobnost.
Ibišek je důvěrně známý i u nás, právem patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny.
Čínská růže s obrovskými květy
Asi nejčastěji potkáme krásný ibišek čínský neboli čínskou růži (Hibiscus rosa–sinensis), běžně pěstovaný jako pokojová rostlina. Pochází z jihovýchodní Asie a je dnes jedním z nejčastěji v tropech pěstovaným okrasným keřem, který bývá vysoký asi 5 metrů. U nás doroste tolik, kolik mu to dovolí prostor a péče pěstitele.
- Vejčité listy jsou 6 až 10 cm dlouhé, mohou být i různě zvlněné, vykrajované i panašované.
- Krásné, výrazné květy se na rostlině objevují jednotlivě a jsou široké až 15 cm.
ibišekAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokojové ibišky můžeme pěstovat, ba přímo si z nich udělat sbírku, v mnoha barvách. Kromě růžově červené, která patří původnímu divokému druhu, je to hlavně červená v různých tónech, ale také různé odstíny oranžové, žluté, růžové i barva bílá. Značná je i rozmanitost velikostí a tvarů. Květy s nápadně vyčnívajícími tyčinkami mohou být rovné, zvlněné, stříhané, poloplné i plné. Rostlina nejvíce kvete od června do podzimu, ale ojedinělé květy se mohou objevit kdykoliv.
Jak pěstovat pokojový ibišek?
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Od června do září ibišku prospěje pobyt venku, ovšem nikoliv na slunečním úpalu. V každém případě rostlinu po přenesení ven alespoň po dva týdny stíníme.
Pokud si koupíme malou a již kvetoucí rostlinu v obchodu, bývá často už ve skleníku ošetřena regulátorem růstu, proto jí může kompaktní tvar vydržet i rok. Po této době má ovšem pokojový ibišek hlavně v přehřátém a nepříliš světlém bytě snahu vytvářet dlouhé výhony a jen málo květů. Snažme se mu proto poskytnout to nejlepší možné osvětlení.
ibišekAutor: Archiv ireceptar.cz
- Zálivka by měla být rovnoměrná.
- Ibišek je náročný na živiny, proto mu na jaře a v létě určitě prospěje každý týden přihnojení plným hnojivem – tedy hnojivem se všemi základními živinami.
- Pro pokojový ibišek je ideální zimování v chladnější místnosti s teplotami 12 až 14 °C. Teplota by neměla poklesnout pod 10 °C; mráz tento druh zničí spolehlivě.
- Koncem února pak můžeme udělat i dosti hluboký řez (na polovinu výšky) a rostlinu vytvarovat. Později během vegetace jen občas zaštípneme příliš dlouhé výhony.
- V předjaří je také pravý čas pro přesazování. Půdu volíme humózní, výživnou s podílem rašeliny; vhodné složení mají prodávané zahradnické substráty.
Domácí rozmnožování je docela snadné, stačí, když třeba v červnu vrcholové řízky zapíchneme do zeminy a přikryjeme je sklenicí.