Obří dřevnaté liány ovíjejí ploty a vchody jménem vistárie v době květu zdobí až půlmetrové hrozny bílých, růžových či fialových květů. Tyto atraktivní popínavé rostliny učiní z pergoly okouzlující místo.
Než vistárie poprvé zakvetou, trvá to od doby výsadby pět až osm let v závislosti na kultivaru, způsobu množení, řezu, růstové formě tvarování a hnojení.
Liány dorůstají výšky 8 až 12 metrů, mají ovíjivé kmeny i větve. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, květy jsou typicky motýlokvěté a vytvářejí působivé převislé hrozny až 50 cm dlouhé v bílé, růžové, fialové, modrofialové či červenofialové barvě a v dalších odstínech včetně kombinací základních barev. Květní pupeny se zakládají na krátkých postranních výhoncích na starším dřevě. Rozkvétají postupně nebo se otevírají současně, většinou dříve, než se rozvinou listy.
pozadí zahrady z popínavé vistárieAutor: Archiv ireceptar.cz
Kde vistárie pěstovat?
- Rostlině vybereme slunné, teplé a před severním větrem chráněné stanoviště.
- Zvolíme pohledově nejzajímavější místo na zahradě, třeba u vchodu domu, kolem balkonu, pergoly, štítu domu či u vysoké kamenné opěrné zdi.
- Vistárie vyžaduje propustnou, hlinitou, živnou půdu, vylepšenou humózním kompostem s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Nevhodná je půda s vyšším než 5% obsahem vápníku, listy pak trpí silným žloutnutím (chlorózou). Proto také vistárie přihnojujeme výhradně kyselými hnojivy.
Vistárii vysazujeme dál ode zdi, aby netrpěla suchem. Opora musí být dostatečně nisná a stabilní rostliny.
Kdy a kam liánu vysadit
Pokud chceme mít jistotu, že se vistárie ujmou, vysadíme nejlépe na jaře bezlisté sazenice zapěstované v květináčích nebo kontejnerech s pevným kořenovým balem. Při podzimní výsadbě se stává, že během zimy dužnaté kořeny zahnívají a roubovaná část velkokvětého kultivaru může namrznout.
Při jarní výsadbě je nutné sazenice důkladně zalít a udržovat půdní vláhu od počátečního růstu až do doby plného zakořenění. Půdu kolem rostliny zakryjeme vrstvou drcené kůry a vistárie vysazené u jižní stěny zastíníme do doby, než zakoření, aby snesly i letní úpal.
vistárie jsou dlouhověké dřevinyAutor: Archiv ireceptar.cz
Při jarní výsadbě zkrátíme sazenici na 5 pupenů a ostatní, pod ním vyrůstající dlouhé výhony svírající ostrý úhel s hlavní osou, zkrátíme na tříoké čípky a krátký trnový obrost. Kratší výhonky, případně květní pupeny neřežeme.
Semenáče nebo roubovance?
V okrasných školkách jsou nejčastěji prodávány roubovanci nebo hříženci. Jsou to kultivary druhu vistárie květnatá (Wisteria floribunda), méně často je nabízena vistárie čínská (Wisteria sinensis). U roubovanců pod roubem někdy vyrůstají z podnože plané výhonky, které je nutné včas (i během vegetace) odstranit.
Ze semen si sice můžete sazenice vypěstovat zdarma, ale rostou příliš bujně, mají dlouhé a tenké výhony a první násada menších květů se objeví mnohem později než u roubovaných rostlin.