Jak přezimovat vodní hyacint?

Vodní hyacint je velmi atraktivní, bujně rostoucí a půvabně kvetoucí okrasná rostlina pro zahradní jezírka. V létě se mu v nich daří. Ale v zimě si mnoho pěstitelů neví rady. Mráz rostlina nesnese. Ale i když ji přemístí do tepla, často odumírá. Proč?

V jezírku na zahradě pěstuji již třetím rokem vodní hyacint, který se přes léto vždy krásně rozroste a bohatě kvete. Nikdy se mi ho ale nepodařilo udržet přes zimu, i když jsem zkoušel různé postupy (teplo, chlad v bezmrazé místnosti…). Jaké podmínky tato rostlina potřebuje, aby se dožila jara? Petr Beneš, Bystřice

Tropická květina v zahradním jezírku

Vodní hyacint neboli tokozelka (Eichhornia crassipes), je atraktivní splývající vodní rostlina původem z povodí Orinoka v Jižní Americe. Dnes je však rozšířená téměř ve všech tropických a subtropických oblastech světa, kde zplaněla. Ve vhodných podmínkách se velmi rychle rozrůstá pomocí výhonů. V tropických oblastech je dokonce pěstována jako krmná rostlina, mnohde je až obávaným plevelem, který dokáže v krátké době zarůst velké vodní plochy a znemožnit tak na nich lodní dopravu a rybolov.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Vodnímu hyacintu se nejlépe daří v mělčí vodě (20 – 50 cm), když může na dně zapustit kořeny do hlinitopísčitého substrátu.

U nás se pěstuje jako okrasná jezírková rostlina. Je oblíbená pro svůj neobvyklý vzhled − oválné listy vyrůstající z podlouhlých až kulovitých „plováků“ − a hlavně pro nádherné fialovomodré květy.

V létě, kdy se teploty pohybují kolem 23 až 30 °C, se i v našich podmínkách vodní hyacint množí stejně rychle jako v tropech a bohatě kvete. V jezírku nehrozí, že by nám jej zamořila, zde je kontrola počtu rostlin velmi snadná. Přebytečné můžeme rozdávat sousedům, pěstovat v malých nádobách, jako jsou staré soudky…

Vodní hyacint můžeme pěstovat venku v jezírku od jara do podzimu, pokud teploty neklesají pod 5 °C. Poté musíme rostlinu umístit na zimní stanoviště.

Vodní hyacintVodní hyacintAutor: Archiv ireceptar.cz

V zimě vodní hyacint potřebuje teplo i světlo

V zimě se z vodního hyacintu stává na péči poměrně náročná rostlina. Je to dáno jeho teplomilným původem – jenže teplo nestačí.

Pro zdárný vývoj potřebuje i dostatek světla, nejlépe se mu daří při délce dne 11 až 13 hodin, který je v tropech běžný po celý rok. Za krátkých zimních dnů strádá nedostatkem slunce, postupně se vysiluje a odumírá.

Tokozelkám zimujícím v teple proto musíme zajistit umělé přisvětlování zářivkou či žárovkou s denním spektrem, při níž probíhá fotosyntéza. Den jim prodloužíme na 12 hodin.

Náhradní řešení: chladnější teplota

Pokud vodní hyacint necháme zimovat při nižších teplotách kolem 15°, nejvýše 18 °C, obejdou se bez dosvěcování. Nižší teplota totiž omezí, až téměř zastaví růst, a kratší den pak rostlinám nevadí. Stanoviště samozřejmě musí být co nejsvětlejší.

Zimní lůžko pro hyacint

Ať již rostliny zimujeme v teple nebo chladnu, potřebují vhodnou nádobu, substrát a výšku hladiny:

  • Umístíme je do ploché nádoby.
  • Na dno dáme asi 3 až 6 cm hlinitopísčitého substrátu, v němž zakoření.
  • Dolijeme asi 10 až 15 cm vody.

Rostliny pravidelně kontrolujeme, odstraňujeme odumřelé listy a výhony, které by jinak zahnívaly, a pravidelně doplňujeme vodu.

Laisser un commentaire