Jak připravit růže na zimu?

Na podzim se růže sázejí, prořezávají, chrání proti mrazu. Jak se nejlépe postarat o krásné čajohybridy a polyantky, aby i příští sezónu proměnily zahradu v růžovou pohádku?

K nejoblíbenějším mezi pěstiteli patří růže velkokvěté neboli čajohybridy a růže mnohakvěté neboli polyantky. Oba jmenované typy vyžadují před zimou úpravu keře, kterou provádíme v říjnu nebo začátkem listopadu. 

Důležité zásady při výsadbě růží

  • Pokud pěstujeme růžové keře v našem rozáriu ve větší skupině, čajohybridy by tam měly být vysázeny v odstupech 40–50 centimetrů. Tyto vzdálenosti nutí keře jít za světlem, takže se vytahují vzhůru. Čajohybridy tak dorůstají do výšky 120–150 centimetrů a vytvářejí velká poupata, která se rozvinou v neobvykle velké květy.
  • Polyantky pak sázíme hustěji ve vzdálenostech 25–30 centimetrů, aby vytvořily dekorativní koberec.

řez růžířez růžíAutor: Archiv ireceptar.cz

Řez uchrání růže před namrznutím

Nyní před zimou je bezpodmínečně nutné zamezit, aby keře odpařovaly vlhkost z mladých přírůstků, které někdy i nasazují poupata. Odpařování přirozené vlhkosti zvyšuje citlivost růžových keřů k vysušování a snižuje jejich odolnost vůči namrznutí. Proto nyní v říjnu nebo začátkem listopadu nezapomeneme sestříhnout nahrubo keře čajohybridů i polyantek asi na polovinu jejich aktuální výšky.  

Růže do vázy

růžerůžeAutor: Archiv ireceptar.cz

Růže pro řez lze sklízet až do podzimu. Před zimou je dokonce žádoucí nenechat růže vykvétat. Výhony s květy sestřihujeme hodně nízko, asi okolo 30–40 centimetrů od rozvětvení, ještě na stvolu se spícími pupeny. Při časnějším řezu pak ještě rychle vyrazí a narostou nové výhony, které opět nasadí velké květy. Pokud výhon s květem odstříhneme příliš vysoko, přírůstek nebude tak velký a rovněž poupata budou malá. Květy by na keřích, které slouží k okrase a nikoli sběru šípků, rozhodně neměly překvétat, nebo dokonce tvořit základy šípků. 

Poduška z kompostu

Před zimou keře také přikopčíme – nikoli však běžně užívaným okopáním keře motyčkou a přihrnutím půdy (můžeme tak poškodit kořeny a usnadníme promrznutí půdy v kořenech). Vhodnější je ke každému keři nakopčit z kolečka tři až čtyři lopaty dobrého kompostu. Takto zvýšíme odolnost keřů vůči mrazu, navíc během zimy se z kompostu do půdy dostane část živin. Na jaře pak kopečky kompostu rozhrneme a dohnojíme jím celé rozárium, které nás pak celou příští sezonu odmění krásnými květy.

Laisser un commentaire