Brambořík je zimní radostí a potěchou. Možná i u vás zdobil vánoční stůl. Nyní záleží jen na vaší péči, zda mu brzy zežloutnou listy a zaschnou květy, nebo zda bude plně kvést ještě dlouho po svátku Tří králů a příští zimu pokvete znovu.
Pokojové bramboříky bývají krásnými květy doslova obsypány. Jsou vyšlechtěny v nesčetném počtu variet, mohou kvést ve všech odstínech od bílé po karmínovou, květy jsou různě tvarované. Pěstují se bramboříky miniaturní, střední i velké. Jejich výrazné a přitom křehké květy se rozvíjejí na podzim nebo až v zimě.
Dobrý výběr
Už při výběru rostliny rozhodujete o její výdrži.
- Máte-li doma dostatečně chladnou místnost s teplotou 5 až 18 °C, vyberte si brambořík s množstvím poupat. V chladu všechna spolehlivě rozkvetou.
- Nemůžete–li takové podmínky zajistit, vybírejte rostliny bez poupátek s květy rozvitými nebo polorozvitými. Poupátka by v teple nejspíš zaschla.
Otužilé květy
-
Povadlá kvítka nebo povadlé listy nesmíme otrhávat, je třeba je vykroutit.
Bramboříky potřebují v zimě chlad – ideálně 10°, nejvýše 15°C.
- Vhodným místem bývají východně či severně orientované meziokenní prostory, pokud je zde teplota vyhovující a výrazně nekolísá.
- Bramboříky jsou celkem stínomilné, nesvědčí jim sluneční úpal.
- Prospívají při rovnoměrném zavlažování. Hlízy by však mohly při zalévání svrchu uhnívat, na květech zase může voda tvořit skvrny – proto zaléváme zásadně do podmisky, a to měkkou a odstátou vodou.
- Brambořík má rád vlhký vzduch, proto se osvědčuje postavit květináč do mokré rašeliny nebo keramzitu.
bramboříkAutor: Archiv ireceptar.cz
Letní péče
Když brambořík dokvete a venku již nemrzne, můžeme květináč vynést na stinné místo na zahradě a výrazně snížit zálivku.
Koncem léta se objeví mladé listy, poté rostlinu přesadíme do směsi složené z listové zeminy, humusu, rašeliny a písku (v poměru 3:1:1:1)
- Dobře prohlédneme kořenový systém a zahnívající kořeny odstraníme.
- Květináč zvolíme větší, asi 12 až 14 cm v průměru. Hlízy by měly být částečně nad zeminou.
- Po přesazení umístíme rostlinu na světlé místo, na které ovšem nesmějí dopadat přímé sluneční paprsky.
- Zalévat ji začneme až dva týdny po přesazení.
Škůdci a choroby
Při příliš vysokých teplotách bramboříky často napadají mšice či svilušky. V příliš vlhkém vzduchu květiny zase ohrožuje šedá plíseň.