Díky rozmanitým kultivarům okrasných rostlin si můžeme hrát s barvami na záhoně stejně, jako malíř na plátně. Nechejte se inspirovat použitím neobvyklých odrůd jiřinek…
Přichází čas pro výběr a výsadbu jiřinek. Sortiment těchto mexických krásek je rok od roku širší a kromě rozmanitých barev a tvarů úborů slibují mimořádnou podívanou i jejich složené listy, pokud si ovšem zasadíme ty s tajuplným purpurovým odstínem, které do zahrady vnášejí vítanou změnua budí pozornost ještě předtím, než se objeví květy.
Dvoubarevná radost
Zatímco jazykovité květy kultivaru ‘Yellow Hammer’ jsou čistě žluté, do jednoduchých úborů zakrslé odrůdy ‘Moonfire’ se vloudila žhavá rumělková červeň, která okolo středového disku vínových trubkovitých kvítků utváří nápadný prstenec. Relativně malou velikost úborů bohatě vyvažuje jejich množství. Dvoubarevné květy otevírají zajímavé kombinační možnosti, přičemž platí, že kvetoucí doprovod by měl mít stejnou nebo podobnou barvu, kterou najdeme na jiřince. Trsy vysoké 60 až 70 cm uplatníme v záhonových lemech.
odrůda ‘Moonfire’ Autor: Archiv ireceptar.cz
Slunce v květech
Na tomto záhonu explodoval gejzír barev, přesto se v hustém porostu odrůda ‘Yellow Hammer’ s jednoduchými úbory neztratí. Nad temnými listy totiž žluté květy vypadají ještě jasněji a nepřestávají zářit, ani když po obloze plují mraky. Do hry vstupují ještě jiřinky ‘Bishop of Llandaff’ a kaktusovitá, neonově růžová ‘Hillcrest Royal’. Na pozadí se barevně prosazují vysoké kniphofie alias mnohokvěty (Kniphofia) a vpředu fialové hvězdnice. Stříbřitě tónované bodlinaté máčky obrovské (Eryngium giganteum) pestrou scénu zklidňují.
Jiřiny Yellow Hammer (žlutá), Bishop of Llandaff (červená) a Hillcrest Royal (neonově růžová)Autor: Archiv ireceptar.cz
Ve vybrané společnosti
Senzační jiřinku ‘David Howard’ světu v padesátých letech minulého století představil stejnojmenný zahradník z východní Anglie. Plné meruňkové úbory podmalované temnými listy upoutávají pohled daleko více, než kdyby listy byly zelené. Na záhonu jiřinka vypadá vyšší, než ve skutečnosti je. Zahradníci k tomu použili snadný trik: rostlinu vysadili do květináče a umístili na sloupek. Tak může necelý 1 m vysoký trs s přehledem dominovat spolku s mnohokvěty, skočcem (Ricinus communis) a vzdušnými sporýši (Verbena bonariensis).
jiřina ‘David Howard’ Autor: Archiv ireceptar.cz
Sousedská harmonie
Kdo dává přednost méně křiklavým květům, toho potěší elegantní odrůda ‘Karma Choc’ s opulentními úbory v barvě přezrálých třešní. Kromě vzhledu zaujmou vůní s příchutí čokolády, která se nad nimi za teplého počasí vznáší. Pro udržení decentního vzezření k nim vybereme partnery se stejným barevným účinkem. Jedním z ideálních kandidátů je chocholatice (Eucomis) ‘Sparkling Burgundy’. Tuto exotickou cibulovinu s květenstvím připomínajícím ananas na podzim vyzvedneme ze země, jelikož je stejně jako jiřinka choulostivá na mráz.
odrůda ‘Karma Choc’ Autor: Archiv ireceptar.cz
Neobvyklá podívaná
V hlavní roli se představuje proslulá odrůda ‘Bishop of Llandaff’. Drahokam mezi jiřinkami dosahuje asi metrové výšky, nese menší poloplné šarlatové úbory, takže se obejde bez podpěry. Za povšimnutí stojí zahradnický trik se světlou vsuvkou z rozchodníkovců (Hylotelephium), která zabraňuje splynutí jiřinek s kulisou ze vzrostlého keře ruje vlasaté. Po boku jiřinkám ochotně sekundují lilie tygrované (Lilium lancifolium) a dlužichy spolu s choulostivým lenovníkem (Phormium) neobvyklé osázení způsobně uzavírají.
jiřina ‘Twynings After Eight’ ze skupiny jednoduchýchAutor: Archiv ireceptar.cz
Černobílá klasika
Jen málokteré rostliny se pyšní tak fascinujícím barevným kontrastem jako jiřinky ‘Twynings After Eight’ ze skupiny jednoduchých. Prostou krásu úhledných bělostných úborů s jemňounce růžovým žíháním a se žlutými terči umocňují téměř černé listy. Ve větru tančí na tenkých stoncích, ochotně nakvétají a do záhonu vnášejí napínavý vzruch až do konce sezony. Překvapivých efektů docílíme už jen tím, že vysadíme dvě tři hlízy, ovšem při výšce do 1 m vypadá tato nevšední odrůda úchvatně i ve velkých skupinách.