„Mnoho kaštanů shazuje listy již během léta stejně jako ten náš, který máme na zahradě. Je to způsobeno škůdcem a lze nějak zasáhnout?“ ptá se Jan Bradáč z Bakova nad Jizerou
Váš jírovec je napadený klíněnkou jírovcovou (Cameraria ohridella). Tento motýlek napadá především jírovec maďal. Minování většího množství larviček způsobuje předčasný opad listů kaštanů, což znamená především estetickou škodu, protože pohled na jírovec opadaný uprostřed léta je opravdu smutný. Jírovec je však dřevina, která pochází ze středomořské oblasti, a proto je uzpůsobena k tomu, aby využila k tvorbě zásobních látek především vlhkost z počátku jara a léta. Případné odlistění v pozdějším období by proto nemělo mít na rostlinu negativní vliv, což potvrdila řada pokusů.
Jírovec napadený klíněnkouAutor: Archiv ireceptar.cz
Drobný motýlek klade vajíčka na listy jírovce
Dospělci škůdce dorůstají délky 2–3 mm, rozpětí křídel mají 5–6 mm. Křídla jsou červenohnědá s třemi příčnými proužky. Larva je žlutá, s výrazným vroubkováním těla. Dorůstá délky 3–4 mm. Motýlci se objevují zpravidla od poloviny dubna. Po rojení kladou samičky vajíčka na svrchní stranu listů. Z nich se líhnou larvičky, které se zavrtávají do listu, kde vyžírají vnitřní pletiva, asi za 30 dní se kuklí a za dalších 14 dní se líhne další generace. Celkem má klíněnka za rok tři, maximálně čtyři generace. Po opadu listů v nich část kukel posledních generací zůstává a přečkává do dalšího roku.
Jírovec maďal zvaný kaštan lze pěstovat i v okrasných kultivarechAutor: Archiv ireceptar.cz
Napadené listí je třeba zlikvidovat včas!
Kvůli klíněnce nemá význam shrabovat zetlelé listí, protože tím dosáhneme pouze toho, že se prvotní napadení posune na pozdější dobu. Listy bychom měli odstranit co nejdříve po opadu, protože po zetlení z nich kukly mohou vypadnout. Spolu s kuklami klíněnky jsou likvidováni také její parazitoidi. Parazitace je však vzhledem k mimoevropskému původu škůdce nevýznamná a dosahuje jen několika málo procent.