„Letos byly naše růže napadeny patrně mšicemi. Posílám na ukázku fotografie a prosím o radu, kdy a jak proti těmto nepřátelům zasáhnout“ žádá o radu Zuzana Barabášová Rosic u Brna
Podle zaslaných fotografií soudím, že se nejedná o napadení mšicemi, v důsledku jejich sání se totiž listy stáčejí příčně. Pokud jsou stočeny spíše podélně, má to na svědomí pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla).
Pilatěnka a její housenice
Pilatěnka je vosička dlouhá jen 3 až 4 mm, černožlutá, s bělavými blanitými křídly. Od poloviny května do začátku června klade na okraj listu vždy jedno až tři vajíčka. Vylíhlé larvy, tzv. housenice, jsou dlouhé 8–9 mm, jsou bělavé a později světle zelené. Pilatěnka má jen jednu generaci do roka, dorostlé larvy zalézají mělce do půdy, kde přezimují.
Stočené listy má na svědomí pilatěnka drobná (Blennocampa pusilla)Autor: Archiv ireceptar.cz
Housenice nahlodávají pletivo listů podél hlavního žebra, proto se okraje listů svinují do trubiček a poskytují larvám ochranu i potravu. Svinuté lístky jsou nápadné na první pohled a značně hyzdí keř. Listy později žloutnou a opadávají. Odrůdám růžím s lesklými, tuhými listy, pilatěnka škodí méně.
Prevence a léčba
Svinuté listy doporučuji hned odtrhávat a ničit. Svinování můžeme předejít preventivním postřikem přípravky proti savým a žravým škůdcům, postřik opakujeme minimálně dvakrát. Poprvé stříkáme v teplejších oblastech asi v polovině května, v chladnějších pak koncem května. Druhý postřik má následovat za 10 až 12 dnů, a když pro jistotu uděláme ještě třetí postřik po stejné době, můžeme se spolehnout, že toho roku budeme mít růže bez svinutých listů.
Foto: www.cebe.be