Jednoleté rostliny je třeba vysít každým rokem znova. O pokračování rodu se dobře starají, produkují ohromné množství semen. Není třeba semínka každé jaro znovu kupovat, mnohé si pro příští sezónu snadno nasbíráte sami! A některé květiny můžete nechat i jednoduše vysemenit na záhon.
Mnoho druhů zahradních květin vytváří množství semen. Ačkoliv na to drobná semínka často nevypadají, ukrývají v sobě vše, co bude v příští sezoně zapotřebí k tomu, abychom z nich mohli vypěstovat nové rostliny.
V dřívějších dobách býval sběr z vlastních rostlin samozřejmostí. Zahradníci jednak šetřili kapsu, ale především jim vznik nových, někdy dokonce odlišných rostlin (například obohacené o nové tvary a barvy květů) přinášel radost a uspokojení. Dodnes existuje mnoho nadšenců, kteří se sběrem semen a vlastní produkcí rostlin zabývají.
Jak a kdy semínka sbírat?
Sběr semen je celkem jednoduchou záležitostí. Podstatné je správně odhadnout dobu, kdy jsou dostatečně zralá, ale ne natolik, že by se již sama vysemeňovala.
- Vyčkáme, až květenství, tobolky, plody či lusky zaschnou – to nám prozradí jejich tmavohnědé zbarvení. Zralá semena poznáme podle toho, že dobře vypadávají a jsou obvykle černá, nezralá mají barvu světlejší.
- Suchý a slunečný den je k jejich získávání nejlepší.
- Semena sbíráme vždy jen ze zdravých, dobře vyvinutých rostlin, které dají vznik kvalitnímu potomstvu.
- Ke sběru použijeme papír stočený do kornoutu, jehož spodní část zajistíme tak, aby semínka nepropadla, a rostlinou nad ním zatřeseme nebo semena uvolníme lehkým mnutím mezi prsty.
- Stejně dobře poslouží papírový sáček, který na odkvetlé květenství nasuneme, kolem stonku upevníme, rostlinu ohneme nebo odstříhneme a semena vytřeseme.
- Chceme-li sesbírat větší množství semen najednou, rozprostřeme pod rostliny světlou bavlněnou látku či otevřený deštník.
Nemá smysl sbírat semena z F1 hybridů, jelikož by semenáčky nikdy nevypadaly stejně jako rodičovská rostlina, vzhled by byl obvykle méně atraktivní. Množí se speciálním způsobem a nezbývá, než si semínka příští rok opět koupit.
semínka hrachoruAutor: Archiv ireceptar.cz
Některé druhy květin si při množení semeny zachovávají svůj vhled, jiné se mohou měnit. Například hrachory (Lathyrus) vytvářejí semena velice snadno, avšak potomstvo se často od rodičovských rostlin poněkud odlišuje. Nové výpěstky hrachorů i jiných druhů se někdy mohou od matečné rostliny lišit např. barvou či velikostí květu. V některých případech můžeme být z nové variace zklamaní, jindy zase naopak nadšení. A právě v momentu očekávání a následném překvapení spočívá kouzlo pěstování rostlin z vlastních semen.
Správné uskladnění do příštího jara
Ještě před tím, než semena uskladníme, odstraníme veškeré nečistoty. U menších semínek lze jednoduše využít kuchyňské síto.
-
Klíčivost semen je časově omezena, proto je zpravidla vyséváme hned další sezonu.
Semínka necháme na novinách řádně doschnout v dobře větrané suché místnosti, kam se nedostane jasné světlo. Na takovém místě je též skladujeme do příštího výsevu, neboť jen tak předejdeme hrozícímu riziku napadení plísněmi.
- K uskladnění jsou ideální papírové krabičky, obálky či sáčky (nikdy však plastové), ale i skleněné lahvičky od léků či tuby od negativů.
- K semenům můžeme přiložit malé pytlíčky absorbující vlhkost (gel silica), které jsou přibaleny k většině nově zakoupených elektrických spotřebičů, obuvi, najdeme je v tubách od vitamínů a pod.
Samovýsev pro přírodní zahrady
Velká většina zahradních květin má schopnost šířit se díky samovýsevu, což přivítají milovníci neformálního venkovského stylu. Naopak v přísněji udržovaných formálních zahradách je lepší takové druhy buď vůbec nevysazovat, nebo jejich usychající květenství zavčas odstraňovat.
Rostliny vhodné pro sběr semen
- hrachor vonný (Lathyrus odoratus)
- černucha damašská (Nigella damascena)
- mák východní (Papaver orientale)
- slunečnice (Helianthus annuus)
- aksamitník (Tagetes)
- topolovka (Alcea rosea)
- vlčí bob (Lupinus polyphyllus)
- lichořeřišnice (Tropaeolum)
- fazol šarlatový (Phaseolus coccineus)
Rostliny, které se samy dobře vysemeňují
- silenka věncová (Silene coronaria)
- sluncovka kalifornská (Eschscholzia californica)
- talovín zimní (Eranthis hyemalis)
- brambořík jarní (Cyclamen coum)
- měsíček lékařský (Calendula officinalis)
- pomněnka (Myosotis)
- plavín (Limnanthes douglasii)
- kopretina bílá (Leucanthemum vulgare)
- orlíček (Aquilegia)