Keře s ozdobnými plody I. : dekorativní, nejedlé

Příroda se odívá do podzimních barev. Zrovna tak zahrada, která je krásná díky chryzantémám, jiřinkám a především díky barevným listům stromů a keřů. Přidejme ještě jednu půvabnou a zářivou podzimní ozdobu – barevné šípky, bobule, malvičky.

Podzim – čas pro novou výsadbu

Prostokořenné sazenice opadavých keřů vysazujeme na podzim, po opadu listů. Stálezelené keře je lepší vysadit dříve, začátek října je posledním termínem, aby stačily do zimy zakořenit. Sazenice zapěstované v kontejnerech lze vysazovat prakticky celoročně, s výjimkou mrazivých období.

hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)Autor: Archiv ireceptar.cz

Výběr dřevin s nejkrásnějšími plody:

Stálezelená hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) bývá na podzim obsypána oranžovými až červenými plody. Tento vděčný a nenáročný keř se uplatní jako půdopokryvný i popínavý – po opoře dovede i vyšplhat do výše několika metrů. Nejvíce se hlohyni daří v kyselé půdě na slunečném stanovišti.

Pámelník bílý (Symphoricarpos albus) je oblíbený opadavý keř, který na podzim nese množství bílých až narůžovělých bobulí. Je zcela nenáročný a odolný, roste téměř v jakékoli půdě, ideální je pro živé plody. Pozor na to, že bobulky ve větším množství vyvolávají trávicí potíže až otravu. Děti by měly zůstat u oblíbeného „práskání“ kuličkami pámelníku a neochutnávat.  

Skalník mléčný (Cotoneaster lactaeus) se na podzim obalí záplavou červených bobulí (malviček).  Tento dekorativní keř je stálezelený, s tmavozelenými, lesklými a hustými listy. Je to pěkný solitér, vhodný je však i pro zastřihávané či volně rostoucí živé ploty. Červené, jedlé plody má i příbuzný skalník plstnatý (C. tomentosa),  skalník celokrajný (C. integerrima) či skalník rozprostřený (C. horizontalis), který se v zahradě uplatňuje jako atraktivní půdopokryvný keř. Skalník černý má na rozdíl od ostatních skalníků plody tmavomodré.

Krásná a oblíbená je mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium). Vykrajované listy tohoto nízkého, stálezeleného keříku jsou svrchu lesklé a tmavozelené, na spodu sivé. Na podzim přibývá ozdoba kulatých, modrých, ojíněných plodů. Jsou mírně jedovaté, ale zcela nepoživatelné. Mahonie je nenáročná na půdu, svědčí jí polostín a ochrana před mrazem.

Plody krásnoplodky bodinierovy (Callicarpa bodinieri) jsou tmavorůžové až purpurové. Tento keř je vyšlechtěn do mnoha okrasných variet. Na větvičkách bobule zůstávají dlouho po opadu listů a září až do zimy.

Laisser un commentaire